Akkuyu NGS’nin 2. ünitesinde iç koruma kabuğunun 3. katmanı kuruldu

Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 2’nci güç ünitesinin reaktör binasına, iç muhafaza kabuğunun 3’üncü katmanının kurulduğu bildirildi.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamada, santralin güvenlik sisteminin ana ögelerinden biri olan iç muhafaza kabuğunun 3’üncü katmanının kurulumunun akabinde, Akkuyu NGS’nin 2’nci güç ünitesinin reaktör binasının yüksekliğinin 12 metre artarak 28,95 metreye ulaştığı belirtildi.

Bu sürecin akabinde uzmanların 3’üncü ve 4’üncü katmanların kaynağı ile kabuğu güçlendirme ve betonlama çalışmalarını yapacağı vurgulanan açıklamada, tüm modüllerin montajı tamamlanır tamamlanmaz kabuğun sızdırmazlığının test edileceği kaydedildi.

Açıklamada, teknolojik bir süreç olan ve suramı vakit alan iç müdafaa kabuğu 3’üncü katmanın Liebherr LR 13000 tipi ağır paletli vinç ile tasarım pozisyonuna kurulumunun 12 saatten fazla sürdüğü tabir edildi.

Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç muhafaza kabuğunun boru ve polar vinç girişleri için takviye vazifesi gördüğü belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Çelik katmandan ve özel betondan oluşan iç muhafaza kabuğunun 3’üncü katmanı, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlıyor. İç muhafaza kabuğunun 3’üncü katmanı, her biri 12 kısımdan oluşan iki başka katman olmak üzere 24 kısımdan oluşan kaynaklı bir metal konstrüksiyon olma özelliğini taşıyor. Ekipman, tartısı 5 ila 7 ton, yüksekliği ise 6 metre olan kısımların birbirine kaynaklanmasıyla toplam yükü 321,9 ton, yüksekliği 12 metre, etraf uzunluğu ise 138 metre olan tek bir silindirik konstrüksiyon haline getiriliyor.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergei Butckikh, 2’nci ünitenin reaktör binasının 3’üncü katmanının kurulumuyla bu yıla ait kıymetli etaplardan birinin daha tamamlandığını belirterek “İç müdafaa kabuğunun 3’üncü katmanının 2’nci üniteye montajından sonra, alan içinde 8 metre yüksekliğinde duvarlar inşa etmek üzere çalışmalar yapılacak. İkinci güç ünitesinin ana tesislerinde iç muhafaza kabuğunun kurulumuna paralel olarak, binanın etraf duvarları ile yardımcı yapı duvarlarının kurulması ve ayrıyeten reaktör şaftının konseyimi üzere çalışmalar devam etmektedir.” tabirlerini kullandı.