Arkadaşlarının sabrını ölçerek katıldıkları yarışmadan ödülle döndüler

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri Zeynep Ece Alay ve Beyzanur Çakır, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Ümmü Gülsüm Uyanık ile “sabır” konusunda araştırma yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süreci ile sonrasındaki tesirleri üzerinde çalışma yapan öğrenciler, anket ve kimi etkinliklerle memleketler arası geçerliliği olan bir ölçek takviyesinde öğrencilerin sabır pahalarını test etti.

300’ün üzerinde denetim ve 57 deney kümesiyle araştırma yapan öğrenciler, elde ettikleri bilgilerle TÜBİTAK yarışlarına katıldı.

Değerler eğitimi alanında bölge finalinde birinci olduktan sonra katıldıkları Türkiye finalinde 16 proje ortasından üçüncü olan öğrenciler, mükafatlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 Haziran’da düzenlenen “53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni”nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan almanın memnunluğunu yaşıyor.

Öğrencilerden Çakır, AA muhabirine, salgın periyodundan sonra insanların sabır seviyesinde azalış gördüklerini söyledi.

Bunun üzerine çalışma yaptıklarını tabir eden Çakır, şöyle konuştu:

“Çünkü beşerler ferdi hayata çok fazla kapanmışlardı, toplumsal ömürden uzaktaydılar ve sabır seviyeleri, tahammülleri azalmıştı. Bunun dışında da teknoloji kullanımı çok bir formda arttı ve bu da insanların bir şeye ulaşmak istediklerinde en kısa yolu tercih etmeye çalıştıklarını sürdürdükleri için tahammül seviyeleri de azalmış oldu. Biz de bunların hepsinden ötürü sabır üzerine proje geliştirmeyi planladık.”

“ERKEK ÖĞRENCİLER KIZLARA KIYASLA DAHA SABIRLI”

Öğrencilerden Alay ise projeyi yapmadan evvel literatür taraması yaptıklarını anlattı.

Proje basamağında yaptıkları çalışmadan bahseden Alay, şunları kaydetti:

“Kitap okuma, mahzur parkurlarının yapılması, sabırla ve öfke denetimiyle ilgili seminerlerin verilmesi üzere çalışmalar yaptık ve sonrasında deney kümesi olan okulumuzda test uyguladık. Zira öğrencilerin sabır seviyelerini kıyaslamamız lazımdı. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere kıyasla daha sabırlı olduklarını, sosyo-ekonomik seviyesi düşük olan kümenin daha sabırlı olduğunu, meslek lisesinde okuyan öğrencilerin, özel liselerde okuyan öğrencilere kıyasla daha sabırlı olduklarını saptadık.”

Öğretmen Uyanık da salgın sürecinde öğrencilerin çoklukla kendi odalarına kapalı formda vakit geçirdiklerine işaret etti.

Öğrencilerin bu süreçte daha çok teknolojiyle ilgilenildiğini aktaran Uyanık, “Öğrencilerimiz toplumsal hayattan tecrit yaşadılar. Okulların açılmasıyla toplumsal hayata karışmalarıyla bir grup kaos ve karışıklıklarla karşı karşıya kaldılar. Öğrencilerim bu kaos ve karışıklığın en büyük nedenlerinden birinin bireylerin sabretmemesi olduğunu belirttiler. Bu fikirden hareketle sabır üzerine bir çalışma gerçekleştirdik.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA