Bakan Kirişci duyurdu: Milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci,  “Gıda fiyatlarındaki global artış, önümüzdeki devirde yalnızca besin arzında değil, besine erişilebilirlikte de önemli bir probleme dönüşebilecektir. Beklenen sıkıntılara karşı hazırlıklarımızı olabildiğince yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Bakan Kirişci, çevrim içi katıldığı 36. Milletlerarası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi’nde yaptığı konuşmada, tarımın, artan nüfusla birlikte ehemmiyetinin daha da arttığına dikkati çekti. Kirişci, bu anlayışla, Türkiye’de AK Parti’nin 20 yıllık iktidarlığı periyodunda tarımın geliştirilmesine büyük ehemmiyet verdiklerini söyledi.

TÜRKİYE’NİN GLOBAL POZİSYONUNU GÜÇLENDİRDİK

Kirişci, yürüttükleri destekleme, geliştirme ve teşvik siyasetleriyle kıymetli ilerlemeler kaydettiklerini söz ederek, bugün tarımda gerek ihracat kapasitesiyle gerekse inovasyon çalışmalarıyla gerekse yurt içi ve yurt dışındaki girişimcilerle Türkiye’nin global pozisyonunu güçlendirdiklerini bildirdi.

Türkiye’nin besinde kendi kendine yeten ülke pozisyonda bulunduğuna işaret eden Kirişci, 30’dan fazla eserde, dünyanın en çok üretim yapan birinci 5 ülkesi ortasında olduğunu lisana getirdi.

Diğer taraftan tarım eserleri ihracatında her yıl sağlanan artışlarla Türkiye’nin dünyanın önde gelen ülkeleri ortasında yer aldığını vurgulayan Kirişci, 205 ülkeye toplam 1982 farklı tarım eseri ihraç edildiğini söyledi.

Kirişci, 2021 yılındaki tarım eserleri ihracatının bir evvelki yıla nazaran yüzde 20 artarak, ülkenin tarımdaki net ihracatçı pozisyonunun devam ettiğini kaydetti.

MİLLİ GÜVENLİK SIKINTISI OLARAK GÖRÜYORUZ

Bakan Kirişci, tarımı besin güvenliği açısından bir ulusal güvenlik problemi olarak gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Gıda güvenliği global çerçevede yalnızca bugünü değil geleceğimizi de ilgilendirmekte. Bu açıdan, besin güvenliği konusu son yıllarda dünya gündeminin değerli başlıklarından biri haline gelmiştir. Yaşadığımız pandemi sürecinin, artan göçlerin ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nın besin güvenliğinin değerini artırdığını biliyoruz. Ziraî üretimi etkileyen tüm bu aksiliklerin tesiri ile FAO Besin Fiyatları Endeksi, mart ayında tüm vakitlerin rekorunu kırarak 159,7 puana ulaştı. Besin fiyatlarındaki bu global artış, önümüzdeki periyotta yalnızca besin arzında değil, besine erişilebilirlikte de önemli bir meseleye dönüşebilecektir. Bizler uyguladığımız tarım siyasetleri ve üreticilerimizin gayretleri sayesinde besin güvenliği konusunda dünya ülkelerine kıyasla yeterli bir imtihan verdik. Hiçbir eser ve besinle ilgili risk oluşturacak meseleler yaşamadık. Mümkün sıkıntılara karşı da hazırlıklarımızı olabildiğince yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.”

BİZİM EN BÜYÜK GÜCÜMÜZDÜR

Tarımda ve besin alanında sağladıkları başarıda, en büyük rolü çiftçilerin oynadığını tabir eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Onların üretme konusundaki çalışkanlığı, vefakar ve kararlı tavırları, bizim en büyük gücümüzdür. Biz de bu noktada çiftçilerimizin değerini bilmeyi misyon addediyoruz. Eli öpülesi çiftçilerimizin emeğini koruyacak pek çok çalışmayı yaparak, her vakit yanlarında olmaya uğraş etmekteyiz. Çiftçilerimizin alın ve akıl teri, bizim için en büyük, en saygın ve en kutsal bedeldir. Bunun için, çiftçimizin emeğinin karşılığını almasını toplumsal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu hassasiyetle, 16 yıl evvel çiftçilerimizin emeğini koruyacak sistemi hayata geçirdik. Devlet takviyeli tarım sigortaları sistemi modeli TARSİM’i kurduk. Tam da bu periyotta Meclis’te Tarım, Orman ve Köyişleri Kurulu Lideri olarak misyon aldım.”

TARSİM 500 MİLYON DOLAR ÜZERİNDE PRİM BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI 

Kirişci, çiftçi için “zor gün” dostu olan TARSİM’in, gördüğü ilgiyle günden güne büyüyerek ülke tarımında vazgeçilmez bir yer edindiğini, daima artan iştirakçi çiftçi sayısıyla 500 milyon doların üzerinde prim büyüklüğüne ulaştığını anlattı.

Çiftçilerin tarım sigortasına yönelik artan taleplerindeki istikrarın devam ettiğini ve bunun da kendilerini sevindirdiğini belirten Kirişci, şu sözleri kullandı:

“Bu gelişmeler Bakanlık olarak TARSİM’i geliştirmedeki motivasyonumuzu desteklemektedir. Üreticilerden gelen talepler çerçevesinde tarım sigortasındaki teminat kapsamını geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda, üreticilerimizi gelir kayıplarına karşı korumak için Gelir Müdafaa Sigortası’nı üreticilerimizin tercihine sunduk. TARSİM’in sürdürülebilir bir yapıda olmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Sistemin şeffaf yapısını koruduğumuz üzere, sigortacılık prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilirliği temin etmekteyiz.”

TARSİM’in süratle gelişen bu muvaffakiyet öyküsüyle kendilerine sağladığı bilgi ve deneyim birikimini, dost ve kardeş ülkelerle her vakit ve her fırsatta paylaşmaktan büyük memnunluk duyduklarını lisana getiren Kirişci, “Bu bahisteki iş birliği çalışmalarından biri kardeş ülke Azerbaycan’da hayata geçirildi. TARSİM, Azerbaycan’da Agrar Sigorta Fondu’nun kurulmasına takviye verdi ve birlikte hoş bir iş birliği süreci geliştirdik. Misal çalışmaların öbür ülkelerle de yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu hususta karşılıklı paylaşım ve diyalog kanallarını daha da faal halde kullanmanın yararlı olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kirişci, 36. Memleketler arası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi’nin bu yılki temasının “iklim, teknoloji ve kamu-özel bölüm iş birliği” olmasını çok yerinde bulduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Önümüzdeki süreçte, tarım sigortalarının kıymeti daha da artacaktır. Beraberinde, risklerdeki artışa paralel olarak maliyetlerdeki artışlarla karşı karşıya gelmemiz de kelam hususudur. Buna karşı alınacak en kıymetli tedbirlerden biri, üretimde teknolojik yapıları güçlendirmektir. Tarımı yeni teknolojilerle buluşturma konusunda kamu-özel iştirakinin geliştirilmesi, bizim açımızdan tahlil yolundaki en gerçekçi ve tesirli adımlardan biridir. Özellikle tarımın dijitalleştirilmesi yeni bir alternatif olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Bizler de Bakanlık olarak bu mevzuya gerekli ehemmiyeti veriyoruz.”

KAYNAK: AA