Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü

Kosova Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Osmani ile Çavuşoğlu, “mükemmel devletler ortası ilişkileri” teyit eden değerli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, dış siyaset, savunma, ticaret ve başka alanlarda ikili iş birliğinin yanı sıra bölge ve Avrupa’daki mevcut gelişmeler ele alındı.

Osmani görüşmede, Batı Balkanlar’ın Avrupa-Atlantik yapılarına entegrasyonunun Rusya’nın bölgedeki nüfuzu ve istikrarsızlaştırma eğilimini engellediğini söyledi.

Kosova’nın ve bölgenin Avrupa-Atlantik yapılarına üyeliğinin mecburilik olduğuna dikkati çeken Osmani, “Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın, Kosova’nın NATO ve öteki memleketler arası kurumlara üyeliğine olan net takviyesini çok takdir ediyorum. Türkiye’den bu türlü bir dayanağa Kosova’nın Avrupa Kurulu adaylığı için de gereksinimimiz var” dedi.

Kosova ile Türkiye ortasındaki ilgileri stratejik olarak kıymetlendiren Osmani, Türkiye’nin kendilerinin NATO’daki ana ortaklarından biri olduğunu, Kosova’daki Türk toplumu ile Türkiye’deki büyük Arnavut diasporasının iki ülke ortasındaki güçlü köprü vazifesi gördüğünü vurguladı.

Osmani, iki ülke ortasındaki alakaların daha da derinleşme potansiyeli bulunduğunu, bilhassa de yatırım ve Kosova’nın Türkiye’ye ihracatı alanlarında olduğunu kelamlarına ekledi.

Başbakan Kurti ile de görüşen Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kosova Başbakanı Kurti ile iş birliğimizi geliştirme imkanlarını ele aldık. FETÖ mevcudiyetinin Kosova için oluşturduğu tehdidi vurguladık” tabirini kullandı.

Uçuş Frekanslarının Arttırılmasını Öngören Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı

Öte yandan, Bakan Çavuşoğlu Kosova’daki temasları kapsamında Kosova Etraf, Alan Planlama ve Altyapı Bakanı Liburn Aliu ile Uçuş Frekanslarının Arttırılmasını Öngören Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı imzaladı.

Aliu, sosyal medya hesabından mutabakat zaptına ait yaptığı açıklamada, atılan imzalarla iki ülke ortasındaki uçuşların haftada 28’den 42’ye çıkarıldığını bildirdi.

Mutabakat Zaptının, vatandaşlar için daha düşük seyahat fiyatları manasına geldiğini kaydeden Aliu, “Bu muahede, iki Cumhuriyet ortasındaki hava trafik hacminin gelişmesi, genel olarak da hava nakliyatının daha da gelişmesine katkıda bulunuyor.” sözlerini kullandı.

Priştine’deki temaslarının akabinde Prizren’e geçerek burada Türk toplumuyla bir ortaya gelecek Çavuşoğlu’nun, Türk taburunu ve Mamuşa kentini de ziyaret etmesi bekleniyor.