Gergerlioğlu’ndan ‘Jahrein’ için suç duyurusu: Kriminal şahıs

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, muhalif ve Kürt sanatkarları maksat gösteren ‘Jahrein’ kullanıcı ismiyle tanınan Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç hakkında hata duyurusunda bulundu. Sonuç, toplumsal medyadan Gergerlioğlu’nu gaye gösterip hakaret etmişti.

‘KRİMİNAL ŞAHIS’

Sonuç, geçtiğimiz haftalarda konser yasaklarına reaksiyon gösteren Gergerlioğlu’nun paylaşımına yorum yaptı. Gergerlioğlu’na hakaretlerde bulunan Sonuç, hakkında yapılan cürüm duyurusunda konser yasaklarına da dikkat çekildi. Gergerlioğlu, avukatı Bişar Abdi Alınak aracılığıyla savcılığa yaptığı cürüm duyurusunda Sonuç için ‘kriminal’ sözlerini kullandı.

‘SUÇ MAKİNESİNE DÖNÜŞTÜ’

Suç duyurusunda, Gergerlioğlu’nun hakaretlere maruz kaldığı belirtildi: “Müvekkil Ömer Faruk Gergerlioğlu 27. Periyot Kocaeli Milletvekili, siyasetçi ve insan hakları aktivistidir. Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın konserlerinin iptal edilmesine reaksiyon göstermesinden dolayı toplumsal medya kullanıcıları tarafından hakaretlere maruz kalmıştır. Öfke lisanını hakim kılan, muhalif siyasetçileri terörize ederek maksat gösteren, toplumsal hiçbir pahası gözetmeyen sorumsuzca yapılan bu yorumlar ülkenin yarınlarını yaralamaktadır. Bu saikle hareket ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik kabahatini küfür ederek işleyenlerden biri de üstte ismi zikredilen şüphelidir. Kuşkulu şahıs Youtube, Twich ve Twitter sayfalarından bireyleri gaye gösteren, hakaret eden, küfür eden ve bunu alenen yapmaktan geri durmayan, bir nevi kendini hukukun, ceza müeyyidelerinin üstünde gören suça meyilli, kriminal bir şahıstır.”

Suç duyurusunda Sonuç’un ‘açıkça’ cürüm işlediği aktarıldı: “Şüpheli, toplumsal paylaşım ağı Twitter üzerinden müvekkil hakkında ‘Önemli değil Ömer. Sarfiyat Almanya’daki konserlere katılırsın. PKK bayrağı sallayıp Öcalan’a özgürlük diye slogan da atarsın. Bahsin Kürtler ve Kürt lisanı olmadığını isminiz üzere biliyorsunuz. Naratifi değiştirmeye çalışmayın. Sen aşağılık bir insan müsveddesisin’ formunda bir telaffuzda bulunarak açıkça hata işlemiştir.

Toplumsal duyarlılıklara alışılmamış formda yayınlar yapan, milliyetçilik kisvesi altında maddeleri yok soyan, sorumsuzca hata işleyerek cürüm makinesine dönüşen şüphelinin cezalandırılması elzemdir. Çünkü kuşkulu tıpkı cürmü ayrıca müvekkillerime yönelik olarak da defaten işlemiştir. Cezai müeyyideler kabahati meslek edinen bireylerin ıslah olması için hazırlanan toplumsal kontratlardır. Şüphelinin ıslah olup olmayacağı işlediği hataların cezasız kalmamasına bağlıdır. Pek doğal ki de yasa koyucu cürmü meslek edinen kuşkulu üzere kimselerin topluma kazandırılmasını hedeflemekte. Tüm bu sebeplerle yürüteceğiniz bu soruşturma kamuoyu gücünü toplum genel çıkarlarına karşıt kullanan kuşkulu ve gibisi ögelerin hatalı ruhlarının da arınmasını sağlayacak.”