İnce: Erdoğan gel derse bal gibi gideceğim, milletin ekmeğini düşünüyorum

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, bir dizi ziyaret için geldiği İzmir’de açıklamalarda bulundu. Açıklamasında iktidara da muhalefete de yüklenen İnce, “Biz bu kuşatılmışlık, bu kutuplaşma ortasında siyah ve beyaz değiliz. Gerçek gördüğümüze gerçek diyeceğiz. Yanlış gördüğümüze yanlış diyeceğiz. Memleket Partisi’nin tutumu budur. Türkiye’nin belirleyici gücü olacaktır Memleket Partisi” dedi.

‘KARŞILIĞINDA NE ALDIK?’

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabulüyle ilgili süreci kıymetlendirerek konuşmasına başlayan İnce, geçmişte Yunanistan’ın NATO’nun askeri kanadından ayrıldığını hatırlattı, “O yıllardaki darbeci Kenan Cihan bunun karşılığında hiçbir şey almadan Yunanistan’ın tekrar NATO’ya geri dönüşünün önünü açtı. Bugün de İsveç ve Finlandiya ile ilgili bir tartışma yaşıyoruz. Onların NATO’ya girişleriyle ilgili. Bir ay evvel Erdoğan, “Ben başta olduğum sürece bu iki ülke NATO’ya giremez” demişti. Bugün anlıyoruz ki yeşil ışık yakılmış. Bu iş gerçekleşecek. Artık sorularımız var. Muhalefetten de tık yok nedense. Burada konuşmayacaksa muhalefet nerede konuşacak. Sorularımız net! Karşılığında ne aldık? Bir ay evvel kabadayılık yapıp bugün niçin pes ettiniz. Yoksa seçimler yaklaştı diye üç, beş kuruşa tamah mı ettiniz? Ne yaptınız?” dedi.

‘VERDİK YETKİYİ BULDUK BELAMIZI’

İktidarın “ders almamak” üzere bir huyunun olduğunu, ders almadığını tabir eden İnce, “2022 yılından beri 20 yıldır Marmaris yanıyor. Yangın çıkmayan yıl yok. Geçen yıl orada tüm köyleri gezdim. Yangınların tesirini daha yeni atmıştık üstümüzden. Bu sene tekrar yanıyor. 5-6 gün yanıyor. Yeniden seyrediyoruz. Derelerimize siyanür dökülüyor. Seyrediyor hükümet. 2018’de yarıştığımız günlerde dolar 4,60’dı. 16,17,18 geziyor artık. ‘Ver yetkiyi gör etkiyi’ demişti. Verdik yetkiyi bulduk belamızı” diye konuştu.

‘BU İKTİDAR DA BU MUHALEFET DE GİTMELİ’

İktidarın ve muhalefetin “mutlaka” gitmesi gerektiğini söz eden İnce, “Güçlendirmiş parlamenter sistem diye millete palavra söylüyorlar. Güçlendirilmiş üye olmadan güçlendirilmiş parlamenter sistem olmaz. Üyeye yetki vermeden, milletvekilini güçlendirmeden parlamenter sistem güçlenmez” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Milletvekillerinin hepsini genel liderler seçecek. Sonra da güçlendirilmiş parlamenter sistem diyeceksiniz. Geçin bu işleri. Siz güçlendirilmiş genel başkanlarsınız. Gelin örnek alın Memleket Partisi’ni. Cumhurbaşkanı adayını kim seçecek? Üyeler seçecek. Genel lideri kim seçiyor? Üyeler seçiyor. Kendine güvenen biri varsa çıkar aday olur. Bu kadar kolay. Üyeyi güçlendirmeden, meclisi güçlendirmeden Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem olmaz. 20 yıldır bir palavrayı dinledik. Yeni bir palavraya gereksinim yok. Türkiye’nin üçüncü bir yola gereksinimi var. “

‘TIPIŞ TIPIŞ OY VERİLECEK BİR ADAY ARIYORLAR’

“Erdoğan’dan kurtulacağız. Kurtulmalıyız, hiç itirazım yok. Tarımı kim bitirdi? Ekonomiyi 13 sene kim yönetti? Ali Babacan yönetmedi mi? Suriyeliler Davutoğlu’nun devrinde gelmedi mi Türkiye’ye? Bunların sorumlulukları yok mu? Bunlarla mı kurtaracağız artık? İktisadın bu hale gelmesinde Ali Babacan’ın hissesi yok mu?” diyen İnce şöyle devam etti:

“Kapatılırken altında imzaları yok mu bu arkadaşların? Türkiye’nin yeni bir duruşa gereksinimi var. Biz bu duruşu gösterdiğimiz için bize operasyon çekiyorlar işte. Zira “tıpış tıpış oy verilecek” bir aday arıyorlar. 2014’de tıpış tıpış oy vereceksiniz dedi ya, o denli bir aday arıyorlar. O denli bir adayı aday yaptıkları gün Memleket Partisi tepe yapacak bunu biliyorlar. Atatürkçülerin partisi Memleket Partisi.”

‘11 AY BİLE DAYANAMAZSINIZ’

İnce, “Bir aday bulacaklar onu 6 parti lideri yönetecekmiş. Libya tezkeresine UYGUN Parti ‘evet’, CHP ‘hayır’ oyu verdi. Atatürk’ün partisine bu tezkereye ‘hayır’ oyu vermek yakışmadı. Mavi Vatan’a karşı mısınız siz? Bu 6’lı masa adayını seçtirmiş olsaydı bu tezkereye Cumhurbaşkanı ne diyecekti? Siz daha bu bahiste anlaşamamışsınız. Dağılırsınız siz, Erdoğan’ı yenseniz ne olacak? Türkiye’de koalisyonların ortalama mühleti 11 aydır. Siz 11 ay bile dayanamazsınız” diye konuştu.

‘NEDEN CHP VE GÜZEL PARTİ GENEL LİDERİ RANDEVU VERMEDİ DİYE SORMUYORSUNUZ?’

Tüm siyasi parti genel liderlerine mektup yazdığını, YETERLİ Parti ve CHP Genel Başkanları’nın randevu vermediğini söyleyen İnce, MHP başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesine dair yazılanlara reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“19 partiye mektup yazmışım, MHP’de bunlardan birisi. Gel görüşelim demiş nezaket göstermiş. Belgeyi verdim. MHP ile niçin görüştün diyenler; CHP Genel Lideri, YETERLİ Parti Genel Lideri siz niçin randevu vermediniz? Ekmek sizin için kıymetli değil mi diye sormaları lazım? Bahçeli’yle neden görüştün diye soru soracağınıza CHP ve DÜZGÜN Parti neden randevu vermedi? Sen 4 sene evvel cumhurbaşkanı adayıydın. Konuşmak istediğin mevzu ekmek, besin, su, hayat pahalılığı. Bunu sorgulamaları lazım. Yarın Erdoğan gel randevu veriyorum derse gitmeyecek miyim? Bal üzere de gideceğim. Ben milletin ekmeğini düşünüyorum. “