İsveç Dışişleri Bakanı Linde: Erdoğan’a boyun eğmedik

Türkiye ile imzaladığı NATO üyeliğine ait mutabakat nedeniyle ülkesinde tenkitlere maruz kalan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde “Erdoğan’a boyun eğmedik” dedi.

İsveç gazetesi Aftonbladet’e açıklamalarda bulunan Linde “Terör faaliyeti olduğu tarafında kanıt olmadıkça hiçbir iadeye razı olmayacağız” diye konuştu. Linde “Kürtler açısından insan haklarının ya da demokratik haklarının risk altında olduğunu düşünmelerini gerektirecek bir sebep yok” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığına nazaran NATO tepesi için İspanya’nın başşehri Madrid’de bulunan Linde İsveç radyosuna yaptığı açıklamada da “İnsanların sahip olduğu demokratik hakları değiştirmeyeceğiz fakat öte yandan terör faaliyetlerinin farklı kısımlarını suça husus etmede bariz sertleştirmelere gidilecek” diye konuştu. Linde, İsveç’in teröristlerin sığındığı bir ülke olmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya ortasında varılan üçlü memoranduma İsveç’te Toplumsal Demokrat Emekçi Partisi’nin azınlık hükümetine dışarıdan takviye veren iki siyasi partiden ve bağımsız Kürt Milletvekili Amineh Kakabaveh’den reaksiyon var.

Sol Parti önderi Nooshi Dadgostar Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İsveç güvenlik siyasetini despot Erdoğan’ın ellerine bırakmanın tehlikeleri konusunda daha evvel ihtarda bulunduk. Lakin hükümet bunun olacağını reddetti. Artık masadaki kartları görmemiz lazım. İsveç, Suriye’ye karşı saldırganlık savaşında Türkiye’yi silahlandıracak mı? Hangi rejim muhalifleri iade edilecek?” tabirlerini kullandı.

YEŞİLLER: DIŞİŞLERİ BAKANI SORULARI YANITLAMALI

Yeşiller Partisi Eş lideri Märta Stenevi de Dışişleri Bakanı Linde’den Meclis Dış Bağlar Kurulu’nda mutabakatın içeriğini açıklamasını ve hususla ilgili soruları yanıtlamasını istedi. Stenevi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada silah ihracatları ve iade edilecek bireyler konusunda telaş verici değişikliklerin kelam konusu olduğunu belirtti.

KÜRT VEKİL AMİNEH KAKABAVEH’TEN ELEŞTİRİ

Kürt kökenli bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh de mutabakatı “İsveç siyasi tarihinde kara bir gün” olarak niteledi. Mutbakatı “barış ve demokrasiyi güçlendirmeyen üzücü ve alaycı bir politika” olarak niteleyen Kakabaveh, Dışişleri Bakanı Ann Linde için itimat oylaması ihtimalini de lisana getirdi. Bağımsız milletvekili olan Kakabaveh, hükümetin meclis çoğunluğunu elde tutabilmesi açısından kritik bir ehemmiyete sahip.

AZINLIK HÜKÜMETİ ÇOĞUNLUĞU 1 VEKİL İLE SAĞLIYOR

349 milletvekilinin bulunduğu mecliste azınlık hükümetini kuran İsveç Toplumsal Demokrat Emekçi Partisi’nin 100 milletvekili bulunuyor. Azınlık hükümetine 31 milletvekili olan liberal çizgideki Merkez Partisi, 27 milletvekili olan Sol Parti, 16 milletvekili olan Yeşiller Partisi ile bağımsız Kürt Milletvekili Kakabaveh dışarıdan dayanak veriyor. Tüm bu sayılar toplandığında hükümet 175 sandalyeyle muhalefetteki 174 vekil karşısında meclis çoğunluğunu elinde tutuyor.

TÜRKİYE İSVEÇ’TEN 21 KİŞİYİ İSTİYOR

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında üçlü memorandum dün imzalandı. Memorandumda Türkiye’ye verilen garantiler ortasında terör örgütleriyle çabada somut adımlar atılması ve İsveç ile Finlandiya’nın Türkiye’ye yönelik silah satışı ambargosunu sonlandırılması yer aldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bugün Ankara’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan 33 ‘terör zanlısı’nın iadesi için tekrar talepte bulunacağını söyledi. Bozdağ “Onlara ayrıyeten bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri kelamların gereği, hem Finlandiya’da altı PKK’lı, altı FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin belgeleri, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Artık bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi konusunu yine kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız” dedi.

İsveç medyasında mayıs ayında çıkan haberlerde Türkiye’nin istediği bireyler ortasında Amineh Kakabaveh’in de olduğu ileri sürülmüş fakat bu argüman doğrulanmamıştı. (HABER MERKEZİ)