M2 MacBook Air satışa çıktı! Performansı göz doldurdu

Apple’ın geçtiğimiz ay düzenlediği WWDC 22 etkinliğinde M2 isimli işlemcisi ve bu çipi kullanan 2 yeni MacBook modeli tanıtıldı. Bunların ortasından en çok beklenen ise yenilenen dizayna sahip M2 MacBook Air oldu.

Nitekim M2 MacBook Pro’dan bir ay sonra M2 MacBook Air de satışa çıktı. Aygıtı alan kullanıcıların ise birinci yaptığı şey selefi olan M1 işlemcili MacBook Air ile kıyaslamak oldu. Ortaya çıkan sonuç ise göz doldurdu.

M2 MacBook Air, selefini yüzde 20 süratle solladı!

M2 MacBook Air ve M1’li selefi üzerinde görülen en büyük sürat farkı GPU tarafında gerçekleşti. Ama genel olarak her bir kalemde daha yeterli sonuçlar verdiği belirtmemiz lazım. Üstelik şu ana kadar ısınma sorunlarıyla ilgili de bir geri bildirim gelmedi.

M2’li modelin Geekbench test sonuçlarına baktığımızda tek çekirdekte 1.904, çoklu çekirdek performansında ise 8 bin 838 puan aldığını görüyoruz. Bunu da selefi olan M1’li MacBook Air ile kıyaslarsak, tek çekirdekte yüzde 11.61, çoklu çekirdekte yüzde 19.11 daha süratli olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, yeni tanıtılan M2’li Pro modelinin Geekbench test sonuçlarına baktığımızda tek çekirdekte 1.937, çoklu çekirdekte ise 8 bin 962 puan aldığını görüyoruz. Yani Air modeli fansız olduğu halde hayli yakın sonuçlar vermeyi başarıyor.

Bu yeni çipi Intel’in iş odaklı işlemcilerinden 8 çekirdekli Xeon W-3223 ile kıyasladığımızda kendinden 5 bin dolar daha kıymetli bu sistemi geride bıraktığını görüyoruz. Çünkü Intel işlemci burada tekli çekirdekte 1000, çoklu çekirdekte ise 8 bin puan civarı alıyor. Olağan 12 çekirdekli Xeon W-3235 çoklu çekirdekte 12 bin 500 puan alarak en üst düzeye konumlanıyor. Lakin fiyatı da bir o kadar yüksek.

Son olarak, Apple geçtiğimiz 8 Temmuz itibariyle Air modelini ön satışa açtı. Şu anda sipariş verildiği takdirde 26 Temmuz ila 2 Ağustos ortası teslimatının yapılacağı belirtiliyor. Mağazalarda ise 15 Temmuz’dan sonra olması bekleniyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!