Nebati: Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir güçlük söz konusu değil

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Adana’da Halkbank Üreten Bayanlar Buluşması’na katıldı. Nebati, “Uygulamaya aldığımız Kur Muhafazalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı üzere destekleyici alternatif enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdık. KKM ayrıyeten döviz kuru istikrarına da katkı sağlanmıştır” dedi.

Nebati, KKM ile 21,1 milyar lira ödeme yapıldığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

KADINI, TOPLUMSAL, KÜLTÜREL, FITRİ BÜTÜN BAĞLARINDAN KOPARARAK SALT EKONOMİK BİR ÖZNE OLARAK GÖRMÜYORUZ: Ülkemizde her ne kadar nüfusun yaklaşık yarısını bayanlar oluştursa da ekonomik hayata iştirak bakımından erkeklere kıyasla sonlu kaldıklarını görüyoruz. Meğer bizim kadim medeniyetimizde bayanlar da üretim ve ticarette değerli bir yere sahip olmuşlardır. Bunun en hoş örneği peygamber efendimizin eşi Hz. Hatice’nin ticaretle uğraşmasıdır. Bizler, bayanlarımızın toplumsal ve ekonomik hayata katkı ve iştiraklerine ehemmiyet veriyor, bunu daha ileriye taşımak için ağır bir çaba gösteriyoruz. Fakat elbette bayanı, toplumsal, kültürel, fıtri bütün bağlarından kopararak salt ekonomik bir özne olarak da muhakkak görmüyoruz. Bayanlarımızın annelik yaparken gösterdiği muazzam özveri ve aile hayatı içindeki üretken pozisyonu, asla küçümsenemez, asla değersizleştirilemez.

‘TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ’: Modelimizin odağında ihracatı, üretimi, istihdamı ve yatırımları artırırken, cari dengeyi kalıcı olarak tesis etmek yer alıyor. Bu sayede makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek global paha zincirlerinde yükselmeyi hedefliyoruz. Uygulamaya aldığımız Kur Muhafazalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı üzere destekleyici alternatif enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdık. 2021 Aralık ayında devreye aldığımız Kur Muhafazalı Mevduat Uygulaması sayesinde Döviz Tevdiat Hesaplarının toplam mevduat içindeki hissesi 10 puanın üzerinde azalmış; mevduatın vadesi ise 2 katına çıkmıştır. KKM ayrıyeten döviz kuru istikrarına da katkı sağlanmıştır.

ŞİŞİRİLMİŞ KİMİ SAYILAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR: Bununla birlikte, kamuoyundaki birtakım spekülatif tartışmaların tersine bütçeye oluşturduğu maliyet de hudutlu kalmıştır. Gerçekten bütçeden Mart ayında 11,7 milyar lira, nisan ayında 4,6 milyar lira ve mayıs ayında 4,8 milyar lira olmak üzere toplam 21,1 milyar lira fiyatında ödeme gerçekleşmiştir. Ayrıyeten, KKM uygulamasının bütçeye mümkün maliyeti bakanlığımız tarafından farklı senaryolar dahilinde yakinen takip edilmektedir. Çeşitli mecralarda gündeme getirilen şişirilmiş kimi sayılar gerçeği yansıtmıyor. Yeni devirde oluşan tüm fırsatları pahalandırmak isteyen bir Türkiye’miz var. Elbette hiçbir değişim ve dönüşüm süreci kolay olmaz. Bunu en âlâ anlayacak bireylerin bayanlarımız olduğunu düşünüyorum. Bir manada ülkemizin doğum sancıları diyebileceğimiz bu değişim süreci, ülkemiz ve insanımız için daha müreffeh, daha hoş yarınlara hamiledir. Türkiye, mevcut potansiyelini, kararlılıkla uyguladığımız siyasetler sayesinde günbegün hayata geçirerek global sahnedeki aktifliğini artırma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

HER RÜZGARLA SAVRULACAK KURU BİR YAPRAK DEĞİLİZ: Elbette bu süreçte bize çelme takmak isteyen, önümüze duvar örmek isteyen, inancımızı sorgulatarak bizi bu yoldan çevirmek isteyenler olacaktır. Lakin unutmayalım ki biz, geçen yüzyılın başında, Ulusal Gayret sürecinde kadınıyla, erkeğiyle, genci, yaşlısıyla topyekûn seferber olmayı bilmiş; vatanını daima birlikte savunarak zafere ulaşmış bir milletin torunlarıyız. O denli, esen her rüzgarla savrulacak kuru bir yaprak katiyetle değiliz. Artık, bu global dönüşüm sürecinde de misal bir anlayışla kadınıyla, erkeğiyle, sanayicisi, çiftçisi, esnafı, fiyatlı çalışanıyla el ele verdiğimizde Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir zahmet asla kelam konusu değildir. Bunun teminatı, yakın devirde beraberce elde ettiğimiz sayısız muvaffakiyettir.

ÖZGÜVENLİ BİR TÜRKİYE’MİZ VAR: Bugün birçok mega altyapı projesini tamamlamış, dünyanın çabucak her köşesine yaptığı ihracatını daima artıran, insansız hava araçları, elektrikli araba ve hatta jet motorları dahil yüksek teknolojili üretime yönelmiş öz inançlı bir Türkiye’miz var. Bunların tamamı 20 sene önce yalnızca hoş birer hayalden ibaretti. Ülkemizin bu iktisat seferberliğinde, bayanlarımız ve bayan girişimcilerimizin çok değerli bir rol ifa edeceklerine tüm kalbimle inanıyorum. (HABER MERKEZİ)