Putin: Tek kutuplu dünya düzeni dönemi sona erdi

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 25. St. Petersburg İktisat Forumu toplantısında konuşuyor. Sputnik’in haberine nazaran, Putin’in açıklamalarından öne çıkanlar şu halde:

– Batı’daki partnerlerimiz, kendi jeopolitik sanrıları nedeniyle milletlerarası temelleri kasıtlı olarak yıktı.

– Global para ünitelerine inanç, hırslar ve demode olmuş jeopolitik sanrılar uğruna sarsıldı. İş prestiji, para ünitelerine inanç temelden zedelendi, bu şuurlu olarak yapıldı.

– Tek kutup dünya dogmalarına dayanan dünya sürdürülebilir değil.

– Tek kutuplu dünya tertibi periyodu, her türlü araçla onu kurtarma eforlarına karşın sona erdi.

‘JEOPOLİTİK DENGELERDE TEKTONİK KAYMALAR VAR’

The Guardian’ın aktardığına nazaran, Putin Batılı ülkelerle ilgili “dünyanın geri kalanın art bahçesi olduğunu düşündüğü” ve “yanlış devletleri tecrit etmeye çalıştığını” söyledi.

Dünyanın jeopolitik dengelerinde”tektonik kaymalar gördüğünü” söyleyen Putin, şunları söz etti:

– ABD, Londra üzere Soğuk Savaş’ta zafer ilan etti ve daha sonra kendilerini Dünya gezegeninde sırf çıkarları olan ilahlar olarak düşünmeye başladı.

– Bu çalkantılı değişimler sırasında, yalnızca oturup bekleyebileceğinizi ve her şeyin eskisi üzere olacağını düşünmek bir yanılgı olur.

– Görünüşe nazaran, kimi batılı ülkelerin yönetici seçkinleri, bariz olanı görmezden gelmeyi ve daima olarak geçmişin hayaletlerini oynamayı seçmek üzere yanılsamalar altında.

– Batının ve global siyasetin ve iktisadın egemenliğinin sabit olduğunu düşünüyorlar. Lakin hiçbir şey sonsuz değil.

‘YAPTIRIMLAR İKİ UCU KESKİN BİR KILIÇ’

Putin, Batı ülkelerinin yaptırımlarını ise “iki ucu keskin bir kılıç” olarak nitelendirdi ve Avrupalı ​​liderlerin kendi ekonomilerine “ciddi bir darbe indirdiklerini” tabir etti.

Rusya başkanı, hususla ilgili şöyle konuştu: “Avrupa’da toplumsal ve ekonomik meselelerin ağırlaştığını görüyoruz. ABD’de mal, besin ve elektriğin yanı sıra araba yakıtında artışlar ve fiyatlar görüyoruz. Avrupalıların ömür standartları düşüyor ve işletmeleri rekabet gücünü kaybediyor.”

Putin, bu durumun Avrupa genelinde uzun vadeli sonuçları olacağını söyleyerek, Avrupa ekonomisindeki sistematik ekonomik düşüşün “batı toplumlarındaki derin problemleri daha da kötüleştireceğini” söyledi.

Ayrıntılar gelecek..

(DIŞ HABERLER)