Selahattin Demirtaş yazdı: Dik dur eğilme reis!

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, kaleme aldığı “Dik Dur Eğilme Reis?” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iç ve dış siyasetteki tavrını kıymetlendirdi.

Demirtaş’ın +Gerçek’te yayınlanan yazısının tamamı şöyle:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın en takdir ettiğim istikameti unsurlu duruşudur. Şartlar ne olursa olsun, kimi prensiplerinden asla taviz vermiyor. Dik duruşunu bozmuyor. Bu üslubuna hayran olmamak mümkün değil.

Mesela ülkede kıyamet bile kopsa muhalefet önderleriyle asla bir ortaya gelmiyor, onlarla görüşmüyor. Zelzele olsa; sel, yangın, heyelan olsa tufan kopsa savaş çıksa iktisat çökse taziye yahut düğün olsa fark etmez, tek bir muhalefet başkanıyla görüşmüyor.

HDP dahil hiçbir muhalefet önderiyle yan yana gelmiyor, onları toplu olarak davet edip memleketin problemlerini konuşmuyor.

Dedim ya, adam prensipli. Prensibinden zırnık taviz vermiyor. Gelin de hayran olmayın.

MAVİ MARMARA VE FİLİSTİNLİLER

Gerçi Mavi Marmara Katliamı ve Filistinlilere yapılan zulüm nedeniyle İsrail ile sittin sene görüşmem dedikten sonra “Mavi Marmara ile Gazze’ye giderken bana mı sordunuz?” deyip İsrail Cumhurbaşkanı’nı baş tacı ederek ağırlıyor lakin o başka. HDP dahil tek bir muhalefet başkanıyla görüşmüyor. Adam prensipli, kardeşim.

MISIR VE DARBECİ SİSİ

Ha, bir de Mısır’a askeri darbeyle idaresi ele geçiren, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’yi mahpusta öldürten darbeci Sisi ile beş yüz sittin sene görüşmem deyip Mısır ile diplomatik görüşmeleri başlatıyor. Yakında Sisi ile bir ortaya gelecek fakat o sayılmaz. HDP dahil tek bir muhalefet önderiyle görüşmüyor ya, unsurlu adam mübarek.

SUUDİ ARABİSTAN VE CEMAL KAŞIKÇI

Tamam, Suudi Arabistan ile “ufak” bir cinayet sıkıntısı vardı, Cemal Kaşıkçı’yı konsoloslukta vahşice katledip cenazesini bile yok eden Suudi idaresine çok sert çıkmıştı. İki bin beş yüz sittin sene görüşmem, kralınız gelse de görüşmem deyip kral gelmeyince mecburen prensle yönetim edip sarmaş dolaş olmuşluğu vardır lakin Allah var, HDP dahil tek bir muhalefet başkanıyla görüşmüyor. Unsurlu insanın hali bir öbür oluyor.

ABD VE TRUMP

Bir de şu “aptallık yapma” diye mektup yazan Donald Trump vardı. Olağanda beş bin sittin sene görüşmemesi beklenirdi ancak ivedilikle bir görüşme ayarlayabilmek için dış işleri bürokrasisini helak etti. Neyse ki görüştü, görüştü. Lakin HDP dahil tek bir muhalefet önderiyle görüşmüyor, görüşmez. Ne yani görüşüp de unsurlarından taviz mi versin? Siz Erdoğan’ı ne zannediyorsunuz?

RUSYA VE PUTİN

Mesela İdlib’de savaş uçaklarıyla 33 askeri katleden Putin ile on bin sittin sene görüşmemesi beklenirdi ancak ivedilikle Moskova’ya gidip Putin’in kapısında dakikalarca bekletildikten sonra görüştü. Bir orta da karşılıklı olarak külahta dondurma yalamışlığı olabilir fakat HDP dahil tek bir muhalefet başkanıyla bırakın dondurma yalamayı, buz parmak yemişliği bile yoktur. Olmaz da. Neden olsun ki? Adam unsurlu.

ABD VE BIDEN

Ermeni Soykırımı’nı tanıyan Joe Biden ile bir ortaya gelmeden evvel “Konuyu gündeme getireceğim” deyip görüşmeden sonra da “Çok şükür gündeme gelmedi” demişliği yok mudur? Palavra söyleyecek halimiz yok, vardır. Lakin HDP dahil tek bir muhalefet önderiyle kıyamet bile kopsa görüşmez. Adam prensipli, unsurlu. Bu türlü birine nasıl hayran olunmaz ki?

DAHA KİMLER KİMLER

Katil dediği Beşar Esad ile alttan görüşmeleri başlatmış durumda. Uygun de olur, bir şey dediğimiz yok. Taliban önderleriyle görüşüyor. Hizbullah’ın, daha doğrusu Hizbi kontranın siyasi kanadı Hüda PAR ile görüşüyor. Hollanda’ya, Almanya’ya, Fransa’ya tekraren meydan okudu, hiçbiriyle elli bin sittin sene görüşmez sanıyorduk, görüştü.

İktidar ortağı, cezaevinden saldıkları mafya bozuntusu katillerle, uyuşturucu baronlarıyla görüşüyor; bakanları dolandırıcılarla, çocuk tacizcileriyle, bilimum büyük hırsızlarla görüşüyor lakin kendisi HDP ve tek bir muhalefet önderiyle görüşmüyor.

Kürt sıkıntısını konuşmak için Kürtlerin temsilcileriyle; çöken ekonomiyi, biten demokrasiyi, artan kutuplaşmayı konuşmak için HDP dahil muhalefet temsilcileriyle görüşmüyor. Memleket yıkılsa alt üst de olsa görüşmüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri üç yıldır kendisinden randevu istiyor, görüşmüyor. Yetmiyor, muhalefetin kendi ortasında görüşmesine bile dayanamıyor. Lakin muhalefet de sahiden çok prensipsiz (!) davranıyor. Nedir o denli görüşmeler, bir ortaya gelmeler falan? Yakışıyor mu Allah aşkına?

Dik dur eğilme, bu millet seninle Reis! Sen bu türlü unsurlu durdukça benim burada gözlerim yaşarıyor. Bir gülme geliyor ki, sorma.

(KAYNAK)