Tesla diğer elektrikli otomobillere kapısını açıyor!

Elektrikli otomobiller gün geçtikçe yaygınlaşırken şarj konusu da tahlile kavuşması gereken yeni bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda elektrikli şarj istasyonları sayısı artarken markaların ortak çalışması bu sorunu daha kısa müddette çözebilir. Tesla da şarj konusunda kıymetli bir adım atıyor.

Supercharger ağları öbür araçlar tarafından kullanılabilecek

ABD idaresi elektrikli araba şarj aygıtı üretimini hızlandırmak ve ülke çapında şarj aygıtlarına erişimi genişletmek hedefiyle özel şirketlere 700 milyon dolarlık fon sağlanacağını açıkladı. Bu gelişme üzerine Tesla da 2022 yılının sonlarında başka markaların elektrikli araçlarının da Supercharger ağlarını kullanmalarına müsaade verecek.

Bu haber başka elektrikli otomobil sahiplerini epeyce sevindirdi. Bu sayede elektrikli araçlar Tesla’nın 250 kW’lık şarj ağlarını kullanabilecek. Ayrıyeten bu şarj sistemlerinin yakın vakitte 300 kW kapasiteye çıkacağını da hatırlatmakta yarar var.

Tesla CEO’su Elon Musk, birinci olarak Temmuz 2021’de Supercharger ağının yıl sonuna kadar başka elektrikli arabalar için kullanıma açılacağını duyurmuştu. Fakat Kasım ayında Avrupa’da gerçekleşen çeşitli denemelerin akabinde şarj ağları tam manasıyla öbür arabalara bir türlü açılmadı.

ABD’li elektrik üreticisi yalnızca Ukrayna’daki savaş münasebetiyle bu bölgedeki Supercharger ağlarını Mart ayında tüm arabaların kullanımına açtı. Savaş bölgesinde hızlı şarj istasyonlarını fiyatsız olarak sunan şirket böylelikle öbür arabalar için de deneyim kazanmış oldu.

Supercharger ünitelerinin Kuzey Amerika’da kullanılmaya başlaması ile ierleyen periyotta bu sistemin kapsamının da genişlemesi bekleniyor. Lakin şimdi bu gelişme için net bir tarih verilmiş değil. Her ne olursa olsun ortak şarj üniteleri elektrikli araçların benimsenme sürecini hızlandıracaktır.

Peki siz Tesla’nın şarj ünitelerinin öteki elektrikli arabalara açılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.