Uzaylılarla iletişim kurmanın yeni yolu ortaya çıktı!

Bilim insanları, uzaylılar hakkında yaptıkları çalışmalarla gün geçtikçe daha farklı gelişmeler elde ediyor. Son araştırma ise uzaylıların bağlantısıyla ilgili oldu. Araştırmaya nazaran uzaylılar birbirleriyle ve beşerlerle kuantum fiziği ile irtibat kurabiliyor. İşte detaylar!

Kuantum yoluyla iletilerin ulaşması birkaç yılı alabilir

Edinburgh Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, kuantum irtibatlarını kullanarak yıldızlararası uzayda sinyal göndermenin teorik olarak mümkün olduğunu gösterdi. Bunun için ise matematiksel hesaplamalar kullandılar.

Ekip araştırmada, dünya dışı varlıkların bu tıp sinyalleri kullanarak bizimle bağlantı kurmaya çalışma mümkünlüğünü da ortaya çıkarıyor. Kuantum iletişimi, dataları korumak için kuantum fiziğinden yararlanır. Kuantum kanunları ise ışık parçacıklarının birebir anda birden fazla durumda olmasına müsaade verir.

Physical Review D isimli bir bilimsel mecmuada yayınlanan yeni çalışmanın müellifleri, kuantum ağlarının kurulumundan evvel aşılması gereken en büyük pürüzlerden biri de kırılgan olmaları. Bu nedenle araştırmacılar, çalışmalarını sürdürüyor.

Araştırmanın baş müellifi teorik fizikçi Arjun Berera ve Jaime Caldeon-Figueroa, birçok hesaplama yaptı. Bu hesaplama ise potansiyel uyumsuzluğu denetim etmek hedefiyle X-ışınlarının uzay boşluğu boyunca hareket etmesi üzerinde oldu. Tıpkı vakitte Berera, uzaylıların birbirleriyle ya da beşerlerle konuşmak için kuantum ağlarını kullanıyor olmasının bir teori olduğunu lakin, dünya dışı hayatı araştırmak için değerli bir yol açtığını da söyledi.

Berera, kuantumla mümkün olan bilgi transferinin, onu kozmostaki bir dünya dışı zeka için daha ilgi alımlı hale getireceğini de ekledi. Lakin, bunu çözmek için tam manasıyla işleyen bir kuantum bilgisayara gereksinim var. ” Kuantum ağlarıyla iletilen bilgi ışık suratından daha süratli seyahat edemez. Bu nedenle bildirilerin maksatlarına ulaşması birkaç yılı alabilir.” Çalışmanın muharrirleri sonuç olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Bu bulgulara dayanarak, uzaylıların birbirleriyle sohbet etmelerinin yahut tahminen de kendilerini insanlara tanıtmaya çalışıyor olmalarını muhtemel yollarına klasik irtibatın yanı sıra kuantum irtibatını de ekleyebiliriz. Prensipte, astrofizik bir bedenden gelen bir kuantum sinyalini yahut hatta dünya dışı bir uygarlıktan gelen akıllı bir sinyali tespit etmek mümkün olmalıdır.

Peki, siz kuantum irtibatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kuantum yoluyla uzaylıların birbirleriyle ya da beşerlerle bağlantı kurması mümkün mü? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.