Yunan Bakan Mitarakis’in küstah paylaşımına İçişleri’nden sert cevap!

Daha evvel birçok sefer göçmenlere yaptığı azaplar ve geri itmelerle gündeme gelen Yunan tarafı haddi aşarak skandal bir olaya daha imza attı.

YUNAN BAKAN HUDUDU AŞTI: PAYLAŞIMINA BAKAN SOYLU’YU ETİKELEDİ

Göçmenlere yönelik kurtarma operasyonu ile ilgili kelamda bilgi veren Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in attığı Tweet’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketlemesi dikkat çekti. Mitarakis, Türkiye’ye insan hayatını korumak ve kaçakçılık şebekelerini ortadan kaldırmak için daha düzgün bir iş çıkarması üzere küstah bir davette bulundu.

Mitarakis’in skandal paylaşımı sonrası, Sahil Güvenlik Komutanlığı Yunan Bakan’a hitaben “üstçavuş” seviyesinde bir açıklama yayımladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıdemli Üstçavuş Hasan Baş, tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı olarak biz, sistemsiz göçmenleri engellemek üzere tüm geçiş güzergâhlarını daima olarak denetliyoruz.  Bilhassa, Yunan Kıyı Güvenlik ögeleri tarafından Türk Karasularına geri itilerek, çaresizliğe ve vefata terk edilen sistemsiz göçmenlerin hayatlarını kaybetmemesi için, denizden, karadan ve havadan 7 gün 24 saat vazife yapıyoruz.

Yaşanan geri itme olaylarının neredeyse tamamında, Türk Kıyı Güvenliği tarafından kurtarılan sistemsiz göçmenlerin anlattıkları, Yunanistan’ın göçmenlerin hayatını hiçe sayarak onları Türk Karasularına nasıl geri ittiğini de tüm açıklığıyla tekraren dünya kamuoyunun gözleri önüne sermeye devam ediyor.

Düzensiz göçmenlerin anlattıkları, tüm dünyanın insanlık ismine yine ve tekrar düşünmesine ve hatta insanlık ismine utanmasına neden oluyor. Bayan, çocuk demeden darp edilen, kelepçelenen, pahalı eşyaları alınan, botlarının motorları alınan, akaryakıt hortumları kesilen ve hatta direkt elleri kelepçelenerek denize atılan çok sayıda göçmen, vefatın kıyısından Komutanlığımızın düzenlediği başarılı arama kurtarma operasyonları ile hayata döndürülüyor.

Türk Kıyı Güvenlik Komutanlığı, geri itme olaylarının başladığı 2020 yılından itibaren, Yunan Kıyı Güvenlik ögelerinin gerçekleştirdiği 1.295 geri itme olayında 33.964 düzensiz göçmeni kurtarmıştır.

Son yıllarda, sistemsiz göçmenler Yunan Kıyı Güvenlik güçlerinin uyguladığı baskı siyaseti ve geri itme stratejisi ile karşı karşıya kalmaları nedeniyle, denizden geçiş rotalarını İtalya’ya çevirmiştir. Bu rota, halihazırda tehlikeli olan göç seyahatini daha da tehlikeli hale getirmektedir. Daha büyük deniz vasıtaları, kapasitelerinin çok üzerinde sistemsiz göçmenlerle doldurularak büyük facialara neden olmaktadır. İtalya rotası da dahil olmak üzere bu tehlikeli seyahatlerde hayatını kaybeden her bir göçmenin sorumlusu Yunanistan’dır.

Türkiye ve Avrupa Birliği ortasındaki sistemsiz geçişlerin sürdürülebilir halde azaltılabilmesi maksadıyla, 18 Mart 2016 tarihinde varılan mutabakatın kendisine yüklediği tüm sorumlulukları yerine getiren Ülkemizin, uğraşına aktiflikle devam edebilmesi için, birebir mutabakatın sorumluluklarını Yunanistan tarafından da yerine getirilmesi ve sistemsiz göçmenleri insan haklarına ve milletlerarası hukuka karşıt olarak geri itmeye son vermesi kuraldır.

Ölümlerle ve azaplarla yapılan geri itme olaylarının son bulması, daha fazla sistemsiz göçmenin hayatını kaybetmemesi ve seyirci kalınan bu zulmün bitmesi için insan haklarını hiçe sayan Avrupa Birliği ve Yunan makamlarını, milletlerarası hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya çağırıyoruz.