Bahçeli’den ‘NATO’ açıklaması: Tarihi bir karardır

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarının önünde en azından Türkiye’nin ortaya koyduğu sağlam ve dengeli duruş açısından bir pürüz kalmamıştır” tabirlerini kullandı.

Devlet Bahçeli, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye ile imzaladıkları mutabakata ait yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

MİLLİ BİR MUVAFFAKİYETTİR: “İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılan NATO Doruğu kapsamında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sayın Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Sayın Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Sayın Jens Stoltenber dörtlü görüşme formatında bir ortaya gelmişlerdir.
Bu görüşmeyi müteakiben bahse husus toplantıda hazır bulunan üç ülkenin devlet ve hükümet liderlerinin nezaretinde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreci hakkında üçlü memorandum imzalanmıştır.
Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın dışişleri bakanları eliyle imza altına alınan (10 maddelik) muhtıra metni ülkemiz lehine stratejik bir kazanım, tıpkı biçimde ulusal bir muvaffakiyettir.
Madrid’de gerçekleşen dörtlü tepede Türkiye’nin güvenlik tasaları giderilmiş; haklı tezleri, yasal teklifleri, terörle gayret kararlılığı tasdik ve tescil edilmiştir. Kaldı ki, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle çabada tam bir dayanışma ve iş birliği iradesi gösterilmesi konusunda görüş birliği sağlanmıştır.

TÜRKİYE İSTEDİĞİNİ ALDI: Memleketler arası bir tertibin bünyesinde birinci sefer FETÖ’nün, PYD ve YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanması, bu çerçevede İsveç ve Finlandiya’nın anılan terör örgütlerine dayanak sağlamayacaklarını yazılı garantiyle taahhüt etmeleri tarihi bir karardır.
Yine bu iki ülkenin ulusal güvenliğimize yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam takviye verecek olmaları önemli ve memnuniyet verici bir gelişmedir.

İsveç ve Finlandiya’nın;
– Türkiye’ye karşı saldıran tüm terör örgütlerini açık ve net olarak kınamaları,
– PKK’yı yasaklanmış bir terör örgütü olarak teyit etmeleri,
– Türkiye’ye uyguladıkları silah ambargosunu kaldıracaklarının kelamını vermeleri,
– Tekrar Türkiye’nin terör zanlılarına dair hudut dışı yahut iade taleplerini acilen ve bütün boyutlarıyla sürece koyacaklarını açıklamaları,
– PKK’nın ve başka tüm terör örgütlerinin, bunların uzantıları ile iltisaklı kuruluşlarının, ilaveten paravan örgütlerinin ve eleman devşirme faaliyetlerinin soruşturulup yasaklama önlemini uygulamaya geçecek olmaları hem bir diplomasi zaferi, hem de dirayetli bir devlet ve hükümet becerisidir. Türkiye’miz Madrid’de istediğini almıştır.

GERÇEKLERİ ÇARPITMA DENSİZLİKLERİ AYIPLI BİR TUTUMDUR: Hiç kimse bu hürmet duyulup takdir edilmesi gereken çarpıcı tabloyu karalamaya, fiyasko iftirasıyla izaha teşebbüs ve tevessül etmemelidir.
Zillet ittifakının ve bu ittifaka sözcülük yapan odakların derin bir hayal kırıklığı eşliğinde, terörizmin ve terör örgütlerinin ardına geçip Türkiye’yi taşlamaları, gerçekleri çarpıtma densizlikleri utanç verici bir durum, ayıplı bir tavırdır.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmalarının önünde en azından Türkiye’nin ortaya koyduğu sağlam ve dengeli duruş açısından bir mani kalmamıştır.
Bundan sonra her NATO üyesi ülke ahlak ve samimiyet testinden geçecek, kelam ve vaatlerine müzahir hareket edip etmedikleri yakından takip edilecektir.
Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Dışişleri Bakanımızı ve tüm diplomatlarımızı gönülden kutluyor, her birisine başka ayrı teşekkür ediyorum.” (HABER MERKEZİ)