DSÖ: Covid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 hadiselerine dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede olay artışlarını tetiklediğini belirten Ghebreyesus, “Küresel hadise artışlarında yüzde 20 yükselme görülürken DSÖ’nün 3 bölgesinde mevt oranları arttı” dedi.

AA’daki habere nazaran Ghebreyesus, “Salgın değişim gösteriyor. Virüsle uğraşta ilerleme kat ettik ama salgın şimdi bitmedi” değerlendirmesinde bulundu.

‘VARYANTLARIN TAHLİLİ ZORLAŞIYOR’

Dünya genelinde test, hadise bildirme ve genom sıralamalarının azalmasından dolayı DSÖ’nün virüs takip kabiliyetinin sınırlandığını vurgulayan Ghebreyesus, “Mevcut Omicron varyantının takibi ve bundan sonra belirecek varyantların tahlili giderek zorlaşıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, mevcut olay artışlarının Covid-19’u daha tehlikeli hale getirmemesi için aşılamanın ehemmiyetine dikkati çekerek, “Son 18 ayda dünyada 12 milyardan fazla aşı dozunun dağıtıldığı” bilgisini paylaştı.

Dünya genelinde sıhhat çalışanları ve 60 yaş üzeri şahısların aşılanma oranının yüzde 75 olduğunu kaydeden Ghebreyesus, ülkelere “nüfuslarının en az yüzde 70’ini aşılama” davetinde bulundu. (HABER MERKEZİ)