Hindistan, Afganistan’daki Sih ve Hindulara öncelikli e-vize verecek

ANI News’in haberine nazaran, Bakanlık, Afganistan’ın başşehri Kabil’de dün Hindu ve Sih tapınağına düzenlenen bombalı ve silahlı atağın akabinde 100’den fazla Sih ve Hindu’ya öncelikli olarak e-vize verme kararı aldı. Kelam konusu atakta 2 kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı.

Taliban idaresinin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Nafi Takur, akın sonucu tapınağın bir kısmının yandığı bilgisini paylaşmıştı.

Afganistan’daki Hindu ve Sihler

Afganistan’da yaşayan Hindu ve Sihlerin tarihi bin yıllık geçmişe dayanıyor. Topluluk mensupları çoklukla ticaret ve tıp bilimiyle uğraşıyor.

Afganistan’daki Sih ve Hindu nüfusu 1940’larda 250 bine kadar çıkmıştı. Sovyet işgali sırasında 1979 yılında ve takip eden iç savaşlar nedeniyle nüfus büyük ölçüde azaldı. Birden fazla Pakistan yahut Hindistan’a göç ederken, kimileri da Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yerleşti.

Taliban, iktidarda olduğu 1996-2001 devrinde, Sihler ve Hinduları kimlik tespiti için sarı kol bantları takmaya ve meskenlerinin üzerine sarı bayraklar asmaya zorlamıştı.

Taliban, bu azınlığı İslam şeriatına göre “zimmet ehli” sayıp Afganistan’da yaşamalarına ve kendi dinlerine nazaran ibadet etmelerine müsaade etmişti.

Afgan Sihlerinin ve Hindularının birden fazla, Afgan geleneklerini benimseyerek mahallî kültüre ayak uydurdu. Peştuca yahut Darice konuşmayı bilen azınlığın, kendi ortalarında ise Pencabi lisanı yaygın.

KAYNAK: AA