James Webb’den ilk fotoğraflar yayınlanıyor! İşte tarih

Geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, uzay hakkında bildiklerimizi tekrar yazmak üzere yola çıkmıştı. Bilim insanları için gerilimli geçen bir seyahatin akabinde teleskop, konumuna sorunsuzca ulaşmış, aynalarını da etkin hale getirmişti. Aylar süren bekleyişimizin akabinde teleskobun çektiği birinci fotoğraflar elde edildi. Artık ise NASA, çekilen fotoğrafları kamuoyu ile paylaşacak.

Teleskop, uzaydaki yerini aldıktan sonra uzun süren bir ince ayar sürecine girmişti. Bu sürecin başarılı olmasıyla nihayet birinci fotoğraflar da bilim beşerlerine ulaşmıştı. Çekilen fotoğraflarda gerekli işlemeler tamamlandı ve NASA, bizi heyecanlandıran halde özel bir gün ve saat belirledi. Fotoğrafları göreceğimiz Türkiye saatini ve başka ayrıntıları sizlerle paylaştık.

James Webb Uzay Teleskobu’nun birinci fotoğrafları 12 Temmuz’da yayınlanıyor

NASA’nın internet sitesinde yayınlanacak görseller için bir sayfa oluşturuldu. Bu sayfada şu anda görseller yer almıyor, bunun yerine tarih ve saat bilgisi verilmiş. Fotoğraflar, 12 Temmuz Salı günü TSİ 17.30’da yayınlanacak. Şayet fotoğraflar için heyecanlıysanız ve birinci ulaşanlardan olmak istiyorsanız buradaki sayfayı, belirttiğimiz saatte ziyaret etmeyi unutmayın.

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb, yıllarca süren geliştirmelerin ve sayısız ertelemelerin akabinde uzaya gönderilebilmişti. Bu geliştirmelerin gerisinde milyarlarca dolarlık yatırım bulunuyordu ve yıllar geçtikçe projeye olan inanç da azalıyordu. Lakin sıkıntı geçen süreçlerin akabinde nihayet uzaydaki sır perdeleri aralanıyor. Çekilen fotoğrafların bize neler göstereceğini görmek için gün sayıyoruz.

Yayınlanan fotoğraflar muhtemelen oldukça yüksek çözünürlüklerde olacaktır. Bu fotoğraflar internette sıkıştırılmış biçimde yer alacak olsa da paylaştığımız NASA sayfasından tam boyuttaki haline ulaşabilirsiniz. Şayet ayrıntıları incelemekten keyif alıyorsanız, yüksek çözünürlüklü fotoğrafta birkaç ayrıntı keşfetmeye çalışmak hoş bir aktivite olabilir.

James Webb Uzay Teleskobu’nun gelecek yıllarda imza atacağı çalışmaları düşündükçe merak hissimiz giderek artıyor. Umuyoruz ki gelecekte uzaya dair sır perdelerinin aralandığını görürüz.