‘Rakılı fotoğraf’ paylaşımına 1.5 yıl hapis istemi

Toplumsal medya hesabından 27 Nisan akşamı yaptığı paylaşım nedeniyle O.T. hakkında “Halkın bir kesitinin benimsediği dini pahaları kamu barışını bozmaya elverişli biçimde aşağılama” suçlamasıyla açılan davada savcılık 1 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede O.T. ile arkadaşlarının bir restoranda alkol aldıkları ve kuşkulu O.T’nin arkadaşlarıyla birlikte çekildiği alkollü fotoğrafı ‘Kadir gecesini aşağılayıcı yazı yazarak’, toplumsal medya hesabından paylaştığı savunuldu.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

İddianamede O.T. sözünde, arkadaşının doğum günü nedeniyle toplandıklarını, selfi çekip, yalnızca arkadaşlarının gördüğü toplumsal medya hesabından paylaştığını söyledi. O.T. suçlamayı kabul etmeyerek, paylaşımının mizah hedefli olduğu, katiyetle İslam dinine, inananlara yahut Kadir gecesine yönelik aşağılama, dalga geçme, küçük düşürme maksadı taşımadığını belirtti. O.T. olayların bu etaba gelmesinden ötürü üzgün ve pişman olduğunu tabir etti.

İddianamede soruşturmaya bahis “Halkın bir kısmının benimsediği dini pahaları alenen aşağılama” hatasının maddi ögesinin, halkın bir kısmının benimsediği inanç sistemine yahut o dini inanışı temsil eden dine mensup bireylerce önemsenen bedellere yönelik, aşağılayıcı davranış ve beyanlarda bulunmasının olduğu savunuldu. Önemsenen kıymetlere örnek olarak da Müslümanlar için oruç tutma, namaz kılma, kurban ibadeti gösterildi.

AİHM’İN GÖRÜŞÜNDEN ÖRNEK VERİLDİ

İddianamede AİHM’in, dinî görüşler ve inançlar kelam konusu olduğunda kamusal bir tartışmaya hiçbir katkısı olmayan, öbürleri için ucuz akın olarak görülebilecek sözlerden kaçınmak gerektiğine dair görüş bildirildiği hatırlatıldı. AİHS’in 9’ncu hususunda garanti altına alınan niyet, vicdan ve din özgürlüğü, inananların inançlarına hürmet, dinen kutsal sayılan objelerin kışkırtıcı biçimde temsil edilmesi hasebiyle, kelam konusu cürmün ihlal kabul edilebileceği öne sürüldü.

‘TOPLUMUN BİRLİKTE YAŞAMA HİSSİNE ZİYAN VERME NİTELİĞİNDE’

DHA’nın aktardığına nazaran iddianamenin kıymetlendirme kısmında şüphelinin paylaşımının ‘İslam dinince kutsal sayılan pahaları aşağılama niteliğinde olduğu, olayın oluş biçimi ve içeriği birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin fiilinin toplumun birlikte yaşama hissine ziyan verme niteliğine haiz olduğu ve toplumsal barışı bozmaya elverişli bulunduğu’ savunuldu.

İddianamede bu kapsamda şüphelinin üzerine atılı cürmü işlediğine dair kamu davası açmaya kâfi kuşkulu oluşturur kanıt elde edildiği öne sürüldü. İddianamede O.T’nin “Halkın bir kesitinin benimsediği dini bedelleri kamu barışını bozmaya elverişli halde aşağılama” kabahatinden 9 aydan 1 yıla 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame kıymetlendirilmek üzere Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. (HABER MERKEZİ)