TBB: Emniyet Genel Müdürlüğü’nü hukuka davet ediyoruz

Türkiye Barolar Birliği (TBB), İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 81 ile gönderdiği genelge ile “Kolluk ünitelerinde alınan tabirlerde, avukat beyanlarının tabir tutanağına yer verilmemesi” kararına reaksiyon göstererek, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nü hukuk hudutları içine davet ediyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 13 Haziran’da 81 ile gönderdiği genelge ile söz alınması sırasında avukat beyanlarına söz tutanağında yer verilmemesi, uygulamanın bu doğrultuda yapılarak yeknesaklığın sağlanması talimatı eleştirildi.

‘YARGIYA BUYRUK VE TALİMAT VERİLMESİ MANASINA GELİR’

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine nazaran, açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın bu mevzuda yazılı talimat vermesinin “kabul edilemez” olduğu belirtilerek, “İfade alma ve tüm süreçte yer alan emniyet işçisi, isimli kolluk pozisyonunda olması hasebiyle İçişleri Bakanlığı çalışanı değil, Adalet Bakanlığı namına süreci yürüten pozisyondadır. İçişleri Bakanlığı’nın yargısal bir faaliyete dair kolluğa buyruk ve talimat vermesi, kuvvetler ayrılığı unsurunun istikrar fren düzeneği olan yargıya buyruk ve talimat verilmesi manasına gelmektedir” denildi.

‘TUTANAĞA ŞERH DÜŞÜLSÜN’

Genelgenin, avukatın işlevsizleştirilmesini, savunma hakkının özüne müdahale içerdiğinin altını çizen TBB, açıklamasında; “Anayasa’ya, ceza ve avukatlık mevzuatı ile kolluğu bağlayan yönetmeliğe terstir. Bu formda alınan hukuka karşıt tabirler, bütün bir yargılama faaliyetini sakatlayacaktır” sözlerini kullanarak bu türlü bir durumla karşılaşan avukatların tabir tutanağına şerh düşmesini istedi. (HABER MERKEZİ)