Telefon tercihlerinde değişmeyen gerçekler

Kullanıcı tecrübesini ve gereksinimlerini en üst sırada tutan vivo, araştırma şirketi Ipsos tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Akıllı Telefon Seçim” araştırma sonuçlarını yayınladı. Araştırmada kullanıcıların yıllar içinde seçim tercihlerindeki yanıtların değişmediği dikkat çekti. 

Türkiye genelinde araştırma şirketi IPSOS tarafından tüm Türkiye’yi kapsayan ve 16-50 yaş aralığında 548 kişinin iştirakiyle gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye’deki telefon seçimlerini en çok etkileyen mevzu %48 oranla inanç oluyor!

Tüketiciler öncelikli olarak inanç ögesine ehemmiyet verse de telefon alırken bunun yanı sıra yıllardır değişmeyen karşılıklar da geçerliliğini koruyor. IPSOS’un yaptığı araştırmanın sonucunda Türkiye’de birinci 5 tercih ortasında %48 oranla inanç birinci sırayı alırken %46 kamera, %45 fiyata bedel olması, %44 ekran kalitesi ve %41 batarya yer alıyor. Tercihlerde en etkisiz özellik ise %10 oran ile çift sim kart özelliği oluyor.  

Farklı kullanıcı gereksinimlerine uygun eser segmentleriyle öne çıkan vivo, V ve Y serilerindeki özellikleriyle kullanıcı dostu aygıtları vivo severler ile buluşturuyor. IPSOS’un geçtiğimiz yıl tekrar Türkiye kapsamında gerçekleştirdiği araştırmada rakiplerini %72’lik bir oranla geride bırakan vivo “en çok tavsiye edilen” Android akıllı telefon markası oldu. vivo’nun kullanıcılarının itimadını karşılıksız bırakmadığı ve fiyata bedel tercihlerin başında geldiği IPSOS araştırmaları ile ortaya kondu.

Türkiye, en çok toplumsal medya kullanan ülkeler ortasında yer almasıyla çekilen fotoğrafların ve görüntülerin kalitesi büyük ehemmiyet taşıyor. Araştırma tercihlerinde kamera seçiminin ikinci sırada yer alması bunun en büyük göstergesi oluyor. vivo’nun ileri teknolojiyi tarzla buluşturduğu V serisi ise kamera konusundaki yetenekleriyle kullanıcıların tercihlerini en uygun performans ile karşılıyor.  Serinin birincilerinden olan V21 ve V21e 44 MP’lik Optik Manzara Sabitleme (OIS) teknolojisine sahip ön kamerasıyla kullanıcıları taşınabilir ömür usulü için sınıfının en düzgün araçlarıyla donatmak ismine, AI Gece Portresi, Harika Gece Modu, gelişmiş otomatik odaklama ve stabil 4K görüntü üzere özellikleri bir ortaya getiriyor.

Bununla birlikte geleceğin ön kamera standartlarını belirleyecek özelliklerden olan Çift Selfie Spot Işığı, kusursuz gece fotoğrafları ve görüntüleri çekmeyi kolaylaştırıyor. Bu özellik daha da geliştirilerek serinin en yeni üyesi V23 5G’de Çift Tonlu Spot Işığı olarak kullanıcıları ile buluşuyor. vivo bu aygıtta Türkiye’de bir birinci olan 50 MP otomatik odaklanabilen ön kamera, 8MP harika geniş açılı ikinci bir ön kamera kombinasyonuyla Çift Tonlu Spot Işığını birleştirerek profesyonel fotoğrafçılığa adım atıyor. Böylelikle V23 5G’nin özelleştirilebilir JNV sensörüyle rengin derecesini soğuktan sıcağa hakikat eşleştirebilir ve portenizin her kısmının parlak olmasını sağlayabiliyorsunuz.  

Yalnızca ön kamerasıyla değil art kamerasıyla da çarpıcı özelliklere sahip olan V serisi, 64MP ana art kamerasına eşlik eden 8MP üstün geniş açılı kamera ve 2MP makro kamerasıyla eşsiz fotoğraflara imza atmanıza imkân tanıyor. 

 

Tüm bu fotoğraf ve görüntü çıktılarına ekran kalitesi yüksek bir telefonda bakmak da en az çekim basamağı kadar değerli bir pozisyona sahip oluyor. V serisinin 2400×1080 piksel 6.4 inç full HD+ çözünürlüklü ve 90 Hz yenileme suratına sahip Amoled ekranıyla izlediğiniz diziler de oynadığınız oyunlar da çektiğiniz fotoğraflar da eskisinden çok daha keyif verici hale bürünüyor. 

Kamera ve ekran kalitesi dışında fiyat-performans ve batarya da değişmeyecek değer unsurları ortasında yerini alıyor. vivo’nun üstün teknolojiyi uygun fiyatlarla ulaşılabilir kılma konusundaki ustalık yapıtı olan Y serisi eserleriyle kusursuz kullanıcı tecrübesinin tadına varabilirsiniz. Sahip olduğu 5000 mAh harika büyük pili ve süratli şarj dayanağı ile gücü bitmek bilmiyor. 

Hafifliği, tasarımı ve gücü bir ortada sunan Y serisi, 1 TB’a kadar genişletilebilen kapasite alanı sayesinde uygulamalar ortasında problemsiz geçişi mümkün kılarken, favori fotoğraflarınızı ve oyunlarınızı koruma etmenize imkan tanıyor. 

Gücü bunlarla sonlu kalmayan Y serisi Funtouch OS 11.1 tarafından desteklenmesiyle yüksek sürat ve harika performans sunuyor. Telefonunuz sistem performansını optimize ederek sistemin uzun vadeli kullanımdan sonra bile meselesiz çalışmasını sağlıyor. Böylelikle oyun meraklılarını, uzak dünyalara ve gerçekçi savaş alanlarına taşımaya yardımcı olan özelleştirilmiş ses efektleri sunan Ultra Oyun Modu’nu kullanmaya da teşvik ediyor.