Gaziosmanpaşa’da 844 konut ve iş yeri yeni sahiplerini buldu

Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi 3’üncü Kat Davet Salonu’nda gerçekleşen merasim ile 813 konut, 31 dükkân, 838 araçlık kapalı otopark, 15 bin metrekare yeşil alan, spor alanları, 4 adet çocuk parkı ve 3 adet basketbol alanının oluşturulduğu projede vatandaşlar, yeni meskenlerini ve iş yerlerini Bakırköy 23’üncü Noter Başkatibi Nurettin Aytekin huzurunda kura ile çekti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) ve Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle üretimi tamamlanan projelerin kura çekimine Gaziosmanpaşa Belediye Lideri Hasan Tahsin Usta, İstanbul Milletvekili Adalet Kurulu Lideri Abdullah Güler, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Lideri Fatih Aydemir, meclis üyeleri ve konutlarına kavuşmayı bekleyen ilçe sakinleri katıldı.

USTA: ARDIMDA DAİMA SİZİN DUANIZI VE DAYANAĞINIZI HİSSETTİM

Çeşitli zorluklardan geçseler de kura çekim merasiminde bulundukları için çok memnun olduğunu belirten Gaziosmanpaşa Belediye Lideri Hasan Tahsin Usta, “Farklı zorluklar, maniler, tehditler, hakaretler, yasal ve hukukî zorluklarla karşı karşıya kaldık. Ancak kentsel dönüşüm sıkıntısını mi diyelim, sorumluluğunu mu diyelim ismine ne derseniz deyin, ben bu fırsatı yarara dönüştürmek zorunda olduğuma inandım. Hangi mani karşımıza çıkarsa çıksın, hangi zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, tüm takım arkadaşlarımız bedel ödeyerek, vakit zaman sokakta dayak yiyerek, hakarete uğrayarak bu işi bu kent ismine bu milletin, sizlerin hak ettiğine inanarak tüm çabamızla yerine getirmeye çalıştık. Zira ardımda daima siz vardınız. Ardımda daima sizin duanızı ve dayanağınızı hissettim. Gerimde, bu kentsel dönüşüm sürecinin bitmesini bekleyen, konutlarına bir an evvel kavuşmak, büyük umutlarla kendi hayallerini gerçekleştirmek isteyen kıymetli halkımız vardı” dedi.

Olası İstanbul sarsıntısının tüm Türkiye için çok değer arz ettiğini ve bu bağlamda kentsel dönüşümün hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Usta, “Dokunduğunuz vakit yıkılabilecek halde olan binaları artık inançlı hale dönüştürme imkanı elde ediyoruz. Otaparkı, yalnızca kapısının önünde bile park etme imkanı bulamayan bu konutların her birine bağımsız üniteye düşecek formda en az bir otopark inşa ediyoruz. Bu aslında İstanbul üzere metropol kentte artık en kıymetli ihtiyaçtır” sözlerini kullandı.

İLK BANA ÇIKACAĞI İÇİME DOĞDU

Gaziosmanpaşa’da yaşayan Güllü Peker kuradan çıkan yeni konutunun 6’ncı katta olduğunu ama heyecandan öbür özelliklerini unuttuğunu belirterek, “İlk bana çıkacağı içime doğdu. Orada oturuyordum. Birden içimden ben çıkacağım dedim sahiden çıktım. Bu kadar olmaz. Çok memnunum. İçini bir görelim ona nazaran kalıp kalmayacağımıza karar vereceğiz. Liderimiz da sağ olsun. Onun sayesinde hepsi. Allah razı olsun” formunda konuştu.

ESKİDEN GECEKONDUYDU ARTIK ÇOK HOŞ OLDU

57 yaşındaki Hatice Ural ise “Çok memnunum, çok heyecanlıyım ne diyeceğimi bilmiyorum. 1+1 yetiyor bana. Evvelden gecekonduydu artık çok hoş oldu. İnşallah herkese güzel olur. Bir tane kızım var üniversite imtihanına girdi o da. Kızımla yaşayacağım. Beyefendim vefat etti. Mesken için çok memnunum. Valla bana çıkmaz diyordum Allah nasip etti, herkese de nasip etsin” diye konuştu.

Öte yandan ilçe genelinde bugüne kadar toplamda 5500 konut, kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine teslim edildi.