iPhone 14 modellerinin fiyatı ortaya çıktı!

Önümüzdeki sonbaharda duyurulması beklenen iPhone 14 ailesinin fiyatları gün yüzüne çıkmış olabilir. Yeni modellerin iPhone 13‘ten daha kıymetli olacağını söyleyen tanınan bir dal analisti, Apple eserlerindeki fiyat artışlarının bu yıl müşteriye yansıtılacağını söz etti.

iPhone 14, iPhone 13’ten 100 dolar daha kıymetli olacak

Wedbush Securities analisti Dan Ives, iPhone 14’ünün bir evvelki modelden 100 dolar daha pahalı olacağını düşünüyor. The Sun’a konuşan Dan Ives, iPhone 14 ailesinin yaklaşık yüzde 10 civarında zamlanacağını lisana getirdi.

Analist Dan Ives, Apple’ın çalışmalarını yakından izlediğini ve bilhassa Çin’deki üretim maliyetlerinin epeyce arttığını söyledi. Analiste nazaran, tedarik zinciri fiyatlarındaki keskin yükseliş aslında son iki yıldır yaşanıyor. Lakin iPhone 12 ve iPhone 13 ile kullanıcılara yansıtılmayan bu masraflar, iPhone 14 için göz arkası edilemeyecek düzeye geldi.

The Sun’da yer alan rapora nazaran Apple, bu yılın maliyetlerini tüketiciye yansıtmak zorunda kalacak. Şirketin raporlarını incelediğini söz eden Dan Ives, iPhone 13 için 100 dolar civarında bir fiyat artışı beklediğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz yıl iPhone 13’ün fiyatı 799 dolar olarak belirlenmişti. Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise 12 bin TL civarındaydı. Fakat 128 GB’lık modelin şu anda 29.999 TL’den satışta olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani iPhone 14’e 100 dolarlık artırım gelmesiyle Türkiye’de 30 bin TL’den daha pahalı olacak.

Bir öteki analist Ben Wood ise tedarik zincirinde masraf artışlarının olduğunu, fakat bunun müşteriye yansıtılıp yansıtılmayacağından emin olmadığını söyledi. Wood’a nazaran Apple, kar marjını düşürerek ek maliyetleri karşılayabilir.

Ekim yahut Kasım ayında duyurulması beklenen iPhone 14 ailesi, toplamda dört modelle gelecek. Yeni serinin isimlendirmesi sırasıyla iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max biçiminde olacak.

Siz iPhone 14 fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!