Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayını altı önderin belirleyeceğini söz eden CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Samimiyetle söyleyeyim, aday konuşmadık. Masada takvim de konuşulmadı. Zira biz evvel, neyi nasıl yapacağımızı ve amaçlarımızı ortaya koymalıyız” dedi. Kıymetli bir sürece girildiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu hem seçim sürecini hem de sonrasını yönetecek kişinin kıymetli olduğuna işaret ederek “Seçilen adayın topluma itimat vermesi, önderlerle uyumlu çalışması lazım. O denli sembolik birini getiremezsiniz. Olamaz” değerlendirmesinde bulundu. Parlamenter sistemde farklı ittifaklar olabileceğini fakat cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak adayın daha yerinde olduğunu anlatan CHP Önderi, ortak adayın da demokrasiyi savunan bütün partilere inanç vermesi gerektiğini tabir etti.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın ile Ankara Temsilcisi Nurcan Gökdemir’in sorularını yanıtladı. Röportajın öne çıkan başlıkları şöyle:

ALTI BAŞKAN DE GÜZEL BİR HALDE ÇALIŞIYOR: Altılı Masa’nın performansından mutluyum. Altı başkanın bir ortaya gelip Türkiye’nin temel sıkıntılarının çözülmesi konusunda ortak irade ortaya koyması ülke açısından da bizim açımızdan da çok değerli. Sağlıklı, dengeli, kararlı, tez etmeden yolumuza devam ediyoruz. Altı başkan de güzel bir formda çalışıyor. Komiteler da çalışıyor. Oluşan iktifak içinde farklı kanılar kuşkusuz var. Örneğin neoliberal siyasetlere karşıyız. Zira bu siyasetin temel prensibi, “Altta kalanın canı çıksın” formunda. Halbuki toplumsal devlet altta kalanın da kurtulması demektir. Bunu da tabir ettik. CHP bu görüşünde ısrarlı. Birebir cümlelerle olmazsa bile benzeri tasalar tüm önderlerde var. Altılı masada da gelir dağılımının bozulmasının Türkiye için yarattığı riskler eleştiriliyor. Farklılıkları aşarız. Makul olan şey, herkesin kazandığı bir Türkiye’dir.

NASIL BİR ADAY?: Şu kadarını söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanı adayını altı başkan belirleyecek. İçeriden dışarıdan bir yorum yapmak hakikat olmaz. Bu soruya yalnızca ben muhatap olmuyorum, öteki siyasi başkanlar de oluyor. Kendi ortamızda konuştuk, şayet o denli bir soru gelirse biz Cumhurbaşkanı adayımızın niteliklerini kamuoyuna açıklayacağımız metinler yazalım ve bunu tekrar edelim. Ben de hasebiyle o metindeki cümleyi tekrarlayayım. İçtenlikle söyleyeyim, aday konuşmadık. Masada takvim de konuşulmadı. Zira biz evvel, neyi nasıl yapacağımızı ve amaçlarımızı ortaya koymalıyız. Cumhurbaşkanı adayının bu gayeleri gerçekleşmek için uğraş harcayacağını taahhüt ettik. Evvel bunları bir bilmeliyiz. Bunlar üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız. Bu muahedeyi sağladıktan sonra öbür kademeye geçebiliriz.

KENDİ EGOSUNU YENMİŞ, DEVLETİN GELENEKLERİNİ BİLEN BİR İSİM OLMALI: Değerli bir dönemece giriyoruz. Hem seçim süreci hem sonrasını yönetecek kişi değerli. Seçilen adayın topluma itimat vermesi, önderlerle uyumlu çalışması lazım. O denli sembolik birini getiremezsiniz. Olamaz. Adayın, masanın almış olduğu kararları hayata geçirebilecek kararlılıkta olması, var olan inancın asla sarsılmaması lazım. Devletin geleneklerini bilmesi lazım. Kendi egosunu yenmesi lazım. “Her şeyi ben bilirim. Yetkim var. Nereden çıktı bu parlamenter sistem?” dememesi lazım. HDP öbür sol partilerle bir ortaya geldi ve “Acaba diğer bir ittifak kurulsa mı?” diye düşündüler. Bizim dışımızda diğer bir ittifak da çıkabilir. Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci çeşitte biter. Sayın Temel Karamollaoğlu, “Yüzde 99,9” demiş fakat yüzde 100 diyebiliriz. Umarım o denli olur. Bunun için iki adaylı bir seçim olacağını düşünüyorum. Parlamenter seçimde farklı ittifaklar olabilir. Var da zati, HDP’nin bir ittifak arayışı, sol yapıların ittifak arayışı var. Lakin Cumhurbaşkanlığı’nın ortak bir adayının olması daha yerinde olur. Ortak adayın da demokrasiyi savunan bütün partilere itimat vermesi gerekir.

HAZİRAN SONUNDA TÜM YOKLAMALAR CHP’NİN AKP’Yİ GEÇECEĞİNİ GÖSTERİYOR: AKP yüzde 30’un altında. Haziran sonunda tüm yoklamalarda CHP’nin AKP’yi geçeceğini göreceksiniz. Burada da hiçbir tereddüt yok. AKP’den ve MHP’den kopanlar CHP’ye üye oluyorsa bu kıymetli bir datadır. Kopuşlar başladı büyüyerek gidecek. Bizim söylediklerimiz yeteri kadar belirli kısımlara ulaşmıyor bunu da kabul edelim. Televizyonlar mesela… Daima AKP’nin kanallarını izleyenler, hasebiyle bir müddet sonra hayatın gerçeği ile karşılaştığında onların hakikat olmadığını görüyor aslında. O alanlara dönük çalışmamızı artırmalıyız. Erken seçim olabilir. Bu, ya Devlet Bahçeli’nin tercihi ya da ikisinin bir ortaya gelip aldığı bir karar olabilir.

CANİKLİ BU İŞİN GÖBEĞİNDE, PAK BİR İNSAN DEĞİL: Dünyanın hiçbir yerinde, yolsuzluk yapılan bireye, “Senin hakkında soruşturma açılmayacak” diye kanun çıkarılmaz. Kayyumun yaptığı bütün süreçler, karar alan ve vazifeleri yerine getiren kişinin, bu karar, vazife ve fiilleri nedeniyle hukuksal, idari, mali ve cezai sorumluluğu olmamaktadır. Hırsızlık yap, haksızlık yap, çal, hiçbir sorumluluğu olmayacak. Canikli bu işin göbeğindedir. Ona davet yapalım sizin aracılığınızla. Kendisinin ve yakınlarının mal varlığı açıklansın. Hesap uzmanıyım. O da eski maliye müfettişi. Tıpkı maaşı alıyorduk. Benim mal varlığımı ben internet siteme koyuyorum. Altına imzamı atıyorum. Canikli de açıklasın mal varlıklarını. Bakan olarak aldığı para varsa ben de milletvekili olarak alıyorum. Bir kişi siyasete girdikten sonra zenginleşiyorsa o kişi malı götürüyor demektir. TMSF’nin başına birtakım bireyler atandıktan sonra aşikâr simsarların çıktığını, “Hangi fabrikaları almak istiyorsun, kâfi kurulu verirseniz tüm imkanları sağlarım” diye listeleri götürüp muhakkak iş adamlarına verdiklerini biliyoruz. Bunları gelip bana anlattılar. Canikli pak bir insan değil. Görünen tablo o.

GİDERAYAK VAKIFLAR ARACILIĞIYLA SOYUYORLAR: Uzun yıllardır Türkiye’yi yöneten bir siyasal anlayış gideceğini anlamasıyla devleti soyulacak bir sistem olarak gördü. En zirveden en aşağıya… “Ne götürürsek, ne çalarsak” kârdır anlayışı oluştu. Vakıflar aracılığı ile yapıyorlar. Bu vakıflara kimler para bağışladı? Bizim, “5’li çete” dediğimiz yapı vakıflara para aktardı. Rüşveti nereye ödeyeceksin? Yüz binlerce, milyonlarca doları Cumhurbaşkanı tarafından vergi muafiyeti verilen bir kuruma vereceksin. Hem vergiden düşeceksin hem ABD’ye götüreceksin… ABD’de de senin oğlun, gelinin alacak o parayı. Gökdelenler alacaklar, çiftlikler alacaklar. Burada milleti açık ve net soyacaklar. Gördüğümüz tablo o.
RÖPORTAJIN TAMAMI