Apple’a patent şoku! Bazı ürünlerin satışı yasaklandı

Ericsson, Apple’ın 5G takviyeli eserlerinde patent ihlali olduğunu argüman ederek dava açmıştı. Kolombiya hükümeti, 5G takviyeli Apple iPhone ve iPad modellerinin satışını ve ithalatını yasakladı.

Kolombiya, 5G dayanaklı Apple iPhone ve iPad satışını yasakladı

Nisan ayında yapılan açıklamada, Apple’ın 5G teknolojilerinde kullandığı donanımların Ericsson tarafından alınan NC2019/0003681 patentini ihlal ettiğini duyurmuştu. Juzgado 042 Civil del Circuito de Bogota mahkemesi, 2037’ye kadar geçerli olan patent nedeniyle 5G dayanaklı Apple eserlerine satış yasağı koydu.

Ericsson, yaptırımın gerçekleşebilmesi için Kolombiya mahkemesine 50.000 dolar bedelinde teminat bedeli ödedi. 6 Temmuz’da açıklanan kararda, Apple Colombia S.A.S isimli firmaya ihtiyati önlem kararı verildi.

Açıklanan kararda, “Apple’ın patenti ihlal eden rastgele bir eseri, yani 5G donanımlı iPhone yahut iPad’i ithal etmesi, satması, reklamını yapması yahut öbür bir halde ticarileştirmesi yasaklanmıştır. Apple ayrıyeten uyumluluğu sağlamak için perakendeciler, toplumsal medya platformları, kitle bağlantı araçları ve öteki firmalarla bu bahiste bağlantı kurmak zorundadır.” sözleri yer alıyor.

Apple, Kolombiya’da süren dava sürecini Teksas’ın doğu bölgesinde yaptığı tazminat müracaatıyla ABD’ye taşımaya çalışıyor. Şirket, benzeri halde ABD Memleketler arası Ticaret Komitesi tarafından da zan altında bırakılmıştı.

Siz Apple’a açılan patent davaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.