Nurettin Nebati: Önceki krizlerde de benzer nakaratları söylediler

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Adana’daki ziyaretlerini sürdürüyor. Kentte İş Dünyası Buluşması’na katılan Nebati burada da açıklamalarda bulundu.

‘Kriz’ sözünü kullanan Nebati, “Kulaklarımıza daima karamsarlık fısıldayan, çeşitli mecralarda bittik battık senaryoları yazmaktan usanmayanlara sakın kulak vermeyin. Onlar, evvelki krizlerde de benzeri nakaratları daima söylediler. Nasıl ki 2008 Global Finans Krizi’nden, 2011 Avrupa Borç Krizi’nden büyüyerek çıktıysak nasıl ki Seyahat kışkırtmasını, hain darbe teşebbüsünü ve önümüze çıkartılan kaç pürüzleri birer birer aşıp yolumuza güçlenerek devam ettiysek, bu periyodu de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birebir ruhla aşmasını biliriz. Biz sabrı da sebatı da çabası de düzgün biliriz, kimsenin hiçbir kuşkusu, kuşkusu olmasın” diye konuştu.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

241 MİLYAR LİRAYI AŞAN VERGİ GELİRİNDEN VAZGEÇİYORUZ: Mali disiplin devam ediyor. 2022 yılında 250 milyar Dolar ihracat amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum. Tüm bilgiler Türkiye’nin üretimde, ihracatta ve en kıymetlisi istihdamda atılımlar yaptığını gösteriyor. Önümüzdeki periyotta kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. Fiyat artışlarının vatandaşlarımıza minimum seviyede yansıması için azami bir uğraş gösteriyor ve gerekli adımları atmaya devam ediyoruz. Enflasyonla çabayı desteklemek üzere devlet olarak 241 milyar lirayı aşan vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Önümüzdeki periyotta de aldığımız kararlarla arz güvenliği ve istikrarını güçlendirmeye enflasyonla uğraşa devam edeceğiz. 20 Aralık 2021 tarihinde devreye aldığımız KKM sayesinde döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki hissesini 10 puandan fazla azaltıp mevduat vadelerini 2 katına çıkardık. Kimi abartılı sayılar gerçeği yansıtmıyor. Bütçede mart ayında 11.7 milyar lira, nisanda 4.6, mayısta 4.8 milyar lira olmak üzere toplam 21.1 milyar lira ödeme gerçekleşmiştir. KKM’yi son periyotta yeni finansal araçlarla destekliyoruz. Tasarruflarını TL’de pahalandırmak isteyen vatandaşlara alternatifler sunmak ismine GES ihracını gerçekleştiriyoruz. GES kişisel yatırımcılara yönelik olup kamu bankaları tarafından talep toplandığını tabir edeyim.

SERMAYE PİYASASININ GELİŞMESİNE YÖNELİK KİMİ ADIMLAR ATIYORUZ: Kurumlarımızın hasılat performansı beklentilerin üzerine gerçekleşmesi halinde ek getiri sağlanacaktır. Minimum getiri sayesinde vatandaşlarımızın gelir hisselerindeki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır. Selektif kredi siyasetimizle yatırım, üretim, ihracat yapan firmalara takviye olmaya devam edeceğiz. Sermaye piyasasının gelişmesine yönelik kimi adımlar atıyoruz. Emtia borsasıyla yurt dışına gitmeden yatırımcılar yatırımlarını yurt içinde yapabiliyor. İş dünyamızın finansmana erişimini desteklemek hedefiyle son periyotta selektif kredi siyasetimizle yeni kredi paketlerini uygulamaya aldık. KGF aracılığıyla 60 milyar lira kefalet limitiyle 3 farklı KGF paketini yürürlüğe koyduk, birden fazla kullanıldı. Toplam büyüklüğü 150 milyar liraya ulaşan 2 yıl geri ödemesiz, 3-10 yıl vadeli krediler veriyoruz. Kredinin maliyeti yıllık yüzde 9’a inebiliyor. Müracaatlar Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından alınıyor. Vergi kanunlarında yatırım, üretim, istihdam ihracatı teşvik edecek pek çok düzenleme yaptık.

SANCILI PERİYOT YAŞIYORUZ: Taban fiyatı vergi dışı bıraktık. Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetleri kapsamında elektrikli motorlu araçlarının geliştirilmesi için alınan mühendislik hizmetlerine KDV istisnası getirdik. Adımları atıyoruz, piyasadan gelen her türlü talebi süratli bir biçimde pahalandırıyor, tesir tahlillerini yapıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Sancılı periyot yaşıyoruz. Türkiye iktisat modelinin ihracatı artırdığı, istihdam sağladığını göz gerisi etmek Türkiye’ye yapılan en büyük haksızlıktır. Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmiyor, bu yollar engebeli ve yorucudur. Zafere ulaştığınızda yaşanan zorlukların tamamı unutulur. Tarihi yazan, zorlukla birlikte kolaylığın olduğunu bilen milletiz. Bizi biz yapan zorlukların karşısındaki dirayetli duruşumuzdur.

BİTTİK BATTIK SENARYOLARI YAZMAKTAN USANMAYANLARA SAKIN KULAK VERMEYİN: Şekillenmekte olan yeni global istikrarlar aksilikler değil yeni fırsatları da getiriyor, önümüzü açıyor. Adana’nın azimli iş insanları olarak sizlere çok iş düşüyor. Bu fırsatları en âlâ halde değerlendireceğinize eminim. Sezai Karakoç’un çok sevdiğim tabiri var. “Geceye yenilmeyen beşere bir sabah bir gündüz bir güneş vardır” diyor üstat. Kulaklarımıza daima karamsarlık fısıldayan, çeşitli mecralarda bittik battık senaryoları yazmaktan usanmayanlara sakın kulak vermeyin. Onlar, evvelki krizlerde de benzeri nakaratları daima söylediler. Nasıl ki 2008 Global Finans Krizi’nden, 2011 Avrupa Borç Krizi’nden büyüyerek çıktıysak nasıl ki Seyahat kışkırtmasını, hain darbe teşebbüsünü ve önümüze çıkartılan birçok mahzurları birer birer aşıp yolumuza güçlenerek devam ettiysek, bu periyodu de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birebir ruhla aşmasını biliriz. Biz sabrı da sebatı da çabası de güzel biliriz, kimsenin hiçbir kuşkusu, kuşkusu olmasın

GEÇEN YIL NEREDEYDİNİZ BU YIL NEREDESİNİZ: Sizlerin basiret, ferasetine sonuna kadar güveniyorum. Ülkemiz ve insanımız için göstereceğiniz uğraşlarda yanınızda olacağımızı vurgulamak istiyorum. Adana çalışıyor, üretiyor. Antep üretiyor, haftaya Kayseri’deyiz. Ülke kazanıyor, çalışıyor. Zorluklar var, üstesinden geliyoruz, geleceğiz. Kendi işinize odaklanın. Geçen yıl neredeydiniz bu yıl neredesiniz. 5 yıl evvel ne satıyordunuz, bugün ne satıyordunuz? 10 yıl evvel fabrikalarda çalışan sayısı ciro neydi, artık ne? 2020 Ocak ayı sonrasına bir bakın. Kendi işinize bakın. 2002’de neredeydiniz, artık neredesiniz. Hangi ülkeler, mallar katıldı ihracat ailenize. Büronuzdaki masanın üzerindeki evraklara, faturalara bakın. Biz bu ülkede hiçbir fabrika, imalathane, esnaf işini kaybetmesin diye elimizden gelen çabası kuruyoruz. Akşam konuta gidip kepengi kapattım korkusu tıpkı endişedir. Allah bize bu türlü kaygılar yaşatmasın. Biz inanıyoruz, güveniyoruz, geleceğe kitlendik. 2023 vizyon maksadımız var. 2023’ü aşacağız, kapıları aralayacağız. Karamsarları elimizin karşıtıyla ite ite, her türlü yarardan onların da yararlanmasını sağlayacak formda bu milletle yürümeye devam edeceğiz. Biz başaracağız, başardık. (HABER MERKEZİ)