Samsung, işlemci lideri olmakta kararlı: 3nm üretimi hızlanıyor!

Teknoloji devi Samsung, son yıllarda işlemci dünyasında süratli bir yükseliş içinde. Akıllı telefonları için özel işlemci üreteceğini açıklayan şirket, uzun müddettir 3 nm işlemci üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Aktarılan bilgilere nazaran şirket, bu bahiste elini süratli tutuyor.

Samsung, 3nm eserlerini seri üretimine kısıtlı sayıda başladı

3 nm işlemcide TSMC ile kıyasıya bir uğraş içinde olan Samsung, geçtiğimiz haftalarda üretime başladığını duyurmuştu. Android dünyasının birinci 3nm işlemcisi olacak Exynos 2300’ü üretmek isteyen şirket, Nikkei Asian Review’in aktardığı bilgilere nazaran birinci olarak küçük bir ölçüde üretecek.

Aktarılan bilgilere nazaran çiplerinin birinci alıcıları, kripto para madenciliği için özel hızlandırıcılar üreten Çinli üreticiler olacak. 3 nm çipler, ABD Lideri Joe Biden’ın geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyarette de sergilenmişti.

Öte yandan daha evvel elde edilen bilgilere nazaran Samsung, S23 serisini, 3nm Exynos 2300 ile piyasaya sürülecek.Samsung, bilindiği üzere amiral gemisi akıllı telefonlarında bölgelere nazaran değişkenlik gösteren iki farklı işlemci kullanıyor. Gelen bilgilere nazaran Samsung S23 serisi, önümüzdeki yıl hem Exynos 2300 hem de Snapdragon 8 Gen 2 işlemcilerini kullanacak.

3 nm çipler, 5nm yongalara nazaran boyut olarak yüzde 35 küçülme görecek. Ek olarak da yüzde 30 daha yüksek performans ve yüzde 50’ye kadar düşük güç tüketimi sunacağı belirtiliyor. Samsung, kısıtlı sayıda 3 nm çip üretimine başlamış olsa da bir yandan 2nm işlemciler için çalışmalarını sürdürüyor.